pierwszy dzien w pracy o czym pamietac

Otrzymanie wymarzonej pracy wydaje się końcem stresu i niepokoju. Nic bardziej mylnego. Jak pokazują badania duża część pracowników, o wiele bardziej niż rozmowy kwalifikacyjnej obawia się pierwszego dnia w pracy. I chciałoby się powiedzieć, że słusznie. Wiele osób pierwszy dzień w nowej firmie nie wspomina najlepiej. Stres, nieznajomość zasad i kultury przedsiębiorstwa potęguje zdenerwowanie, które może prowadzić do popełniania błędów. Aby jednak ich unikać, wystarczy odpowiednio przygotować się na rozpoczęcie nowej pracy. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci prowadzić sobie w ciągu pierwszego dnia nowej pracy.

Jak przygotować się do nowej pracy?

Do pierwszego dnia pracy w nowej firmie warto przygotować się dużo wcześniej. Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną warto dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, z którą podejmuje się współpracę. Pożądanymi informacjami będą ten mówiące, w myśl jakich zasad funkcjonuje przedsiębiorstwo, jak jest jej wizja, misja czy grono klientów. Uzbrojeni w taką wiedzę możemy przygotować się do pierwszego dnia nowej pracy.

pierwszy dzien w nowej pracy

Stres można zminimalizować, przygotowując dzień wcześniej ubranie, jakie się założy, śniadanie do pracy czy pakując torbę z niezbędnymi rzeczami. Dzięki temu rano nie będziesz zastanawiać się co założyć i w pośpiechu zbierać najpotrzebniejszych rzeczy.

Pierwszy dzień w nowej pracy – postaw na odprężenie i spokój

Przed pierwszym dniem w nowej firmie warto także odstresować się i odpocząć. Dzień przed rozpoczęciem nowej pracy znajdź czas na relaks, możesz np. poczytać ulubioną książkę, pobiegać lub wziąć długą kąpiel. Postara się też wcześniej położyć i zbadać, aby przespać co najmniej 8 godzin. Dzięki temu pierwszego dnia w pracy będziesz wypoczęty i pełen energii.

Pamiętaj o zasadach savoir – vivre w firmie

Aby nową pracę rozpocząć bez zbędnych wpadek pamiętaj o zasadach dobrego wychowania. Niedopuszczalne są spóźnienia czy brak powitania z nowymi współpracownikami i szefem. W pierwszym przypadku wyjdź z domu trochę wcześniej, aby mieć czas na spokojny dojazd do pracy nawet w przypadku korków czy problemów z zaparkowaniem samochodów. W przypadku relacji z nowymi współpracownikami mile widziane jest nawiązanie niezobowiązujących pogawędek w kuchni podczas robienia kawy czy zadawanie pytań dot. powierzonych obowiązków.

Słuchaj, pytaj, nie oceniaj

Pierwszy dzień w nowej pracy zawsze obfituje w wiele wrażeń. Nowi współpracownicy, chcąc pomóc w odnalezieniu się w tej sytuacji, zasypują informacjami zarówno o obowiązkach, jak i innych pracownikach. Pamiętaj jednak aby grać fair. Wysłuchaj, co mają do powiedzenia i zadawaj pytania (szczególnie te dotyczące pracy), ale pierwszego dnia pracy nie oceniaj i nie krytykuj panujących zasad czy pozostałych pracowników firmy. Staraj się też ostrożnie wygłaszać swoje opinie i nie przesadzać z żartami. Twoje osobiste poglądy czy poczucie humoru może kogoś urazić lub – co, gorsza – być odebrane jako nieprofesjonalne. Zachowując przy tym pozytywną i otwartą postawę. Pamiętaj też, aby nie wymądrzać się i nie strać się na siłę pokazać, że jesteś najlepszy. Może to być źle odebrane przez pracowników i szefa.

Skup się na pracy, tej nowej

Będąc w nowym miejscu, naturalne jest, że będziesz mimowolnie porównywać go do poprzedniej firmy. Staraj się jednak tego nie robić na głos. Zapomnij, o tym, co było i skup się na nowych wyzwaniach. Absolutnie też nie krytykuj byłego szefa i współpracowników. Takie zachowanie może wzbudzić podejrzliwość. W pierwszym dniu nowej pracy lepiej zachować powściągliwość i przygotować sobie naturalne odpowiedzi na pytania, czemu zmieniło się miejsce zatrudnienia.

Pamiętaj, że jesteś nowy

W pierwszym dniu nowej pracy czeka na każdego sporo wyzwań. Wdrożenie się w obowiązki może okazać się nie tak łatwe, jak się zakładało. Na początku nie warto więc załamywać się niepowodzeniami. Ewentualna wpadka, czy też nieznajomość procesów nowej firmy to nie tragedia. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, lepiej dopytaj przełożonego lub wdrażającego cię pracownika niż rob w myśl zasady wydaje mi się.

jak poradzic sobie pierwszego dnia pracy

Pierwszy dzień w nowej pracy często rzutuje na tym, jak zostaniemy ocenieni przez szefostwo i nowych kolegów. Chociaż niejednokrotnie przed przekroczeniem progu nowej firmy zżera nas stres, to nie warto się mu poddawać. Uśmiech i pozytywne nastawienie potrafią zdziałać cuda. Zaczynając nową pracę, pamiętaj o naszych poradach, a twój pierwszy dzień na pewno nie będzie taki straszny, jak sobie wyobrażasz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here