Studiowanie jest wyzwaniem – nie tylko w sensie naukowym, ale też finansowym. Czasem potrzeby przewyższają możliwości studenckiego portfela. Co wtedy zrobić?

Co zrobić, kiedy na koncie pustki, a wydatków nie ubywa?

Życie studenckie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Główne z nich związane są z własną uczelnią – to obecność i aktywność na zajęciach, czego zwieńczeniem jest zaliczenie sesji egzaminacyjnej. Jednocześnie to też czas intensywnego rozwijania relacji towarzyskich, usamodzielniania się i przeprowadzek oraz zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych – na praktykach, stażach czy w pracach dorywczych. Często zdarza się, że potrzeby przewyższają możliwości studenckiego portfela. Co wtedy zrobić?

Czym jest kredyt studencki?

Kredyty studenckie pojawiły się w 1998 roku – wtedy zaczęły udzielać ich komercyjne banki, wykorzystując swój kapitał, a także dopłaty do oprocentowania z państwowego budżetu. Ich celem jest zwiększanie dostępu do szkolnictwa wyższego poprzez finansową pomoc studentom i doktorantom. Kredyty są skierowane do osób, których maksymalna wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie nie przekracza 2500 zł netto. Dodatkowo studenci i doktoranci w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o poręczenie spłaty kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważna legitymacja studencka uprawnia kredytobiorcę do otrzymywania w trakcie roku akademickiego przez maksymalnie 6 lat (lub 4 lata w przypadku studiów doktoranckich) comiesięcznych transz w wysokości od 400 do 1000 zł.

Mimo że kredyt jest niskooprocentowany, a początkowo odsetki spłaca w całości budżet państwa, zobowiązanie należy uregulować. Może okazać się, iż nierozsądne gospodarowanie otrzymywanymi środkami, zamiast pomóc w wejściu w dorosłość, sprawi, iż jako absolwenci w drogę wyruszymy z wielkimi długami.

Może pożyczka?

Szybkie pożyczki online mogą okazać się lepszym rozwiązaniem, jeżeli studenckie kłopoty finansowe są jedynie przejściowe. Pożyczka przez Internet jest wygodna: formalności są ograniczone do minimum (w przeciwieństwie do ubiegania się o kredyt studencki), a by ją uzyskać, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Decyzja o udzieleniu środków zapaść może w kilkanaście minut, a potrzebna kwota równie szybko znajdzie się na wskazanym koncie bankowym. Bardzo często też pierwsza pożyczka udzielana jest za darmo – oddamy dokładnie tyle, ile otrzymaliśmy.

O ile kredyt studencki jest zobowiązaniem długoterminowym, tak już chwilówka sprawdzi się w przypadku nagłych, nieplanowanych wydatków oraz szybkiego, spodziewanego odzyskania płynności finansowej. W ten sposób z wierzycielem zwiążemy się nie na wiele lat, a tylko na kilka tygodni lub miesięcy. Portfel uratowany!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here