Pomoc w zakupie drukarki laserowej

0
696

Drukarki to urządzenia, które w ostatnich latach przeszły niemałą ewolucję. W rezultacie dostępne dziś drukarki tworzą bardzo rozbudowaną rodzinę, w której znajdziesz produkty o rozmaitym przeznaczeniu i specyfikacji. Do najchętniej wybieranych należą drukarki laserowe, stosowane nie tylko w użytku przemysłowym, ale również prywatnym, domowym. Poniżej przyglądamy się najważniejszym kryterium doboru drukarek laserowych. Podpowiadamy – jak odnaleźć urządzenia dobrej jakości oraz jak dobrać drukarkę, by zakup okazał się udany.

Drukarki – dostępne rodzaje oraz urządzenia laserowe 

Drukarki laserowe są zdecydowanie szybsze niż ich atramentowe odpowiedniki. Oferują także dodatkowe funkcje, których tamte nie posiadają. Drukarka laserowa powinna znaleźć się w każdej firmie, która wytwarza własne dokumenty lub drukuje materiały papierowe. Obecnie, drukarki laserowe wypierają w wielu miejscach stosowane dotąd inne typy urządzeń. 

Między innymi – drukarki atramentowe oraz będące ich specyficzną odmianą, drukarki żelowe. Urządzenia takie są niestety dość powolne, a ich praca może budzić zastrzeżenia także pod innymi względami. Ponadto, wydruk na drukarce atramentowej może ulec rozmazaniu oraz nie wykazuje zbyt dużej odporności na wilgoć. 

Drukarki laserowe wypierają także igłowe oraz sublimacyjne urządzenia. Pierwsze z nich to drukarki korzystające z mechanizmu igłowego nakładającego barwnik. Drukarki sublimacyjne wykorzystują specjalny typ papieru oraz folii zabezpieczającej, z uwagi na wysoką temperaturę w trakcie druku.

Drukarki laserowe – mechanizm działania 

Wyjątkowość drukarek laserowych wynika w dużym stopniu ze sposobu ich działania. Zastosowany mechanizm obejmuje laser, który oddziałując na światłoczuły bęben, wytwarza matrycę drukowanego obrazu. Obraz taki jest nanoszony na papier, w rezultacie czego następuje wydruk. Ewidentną zaletą takiego mechanizmu jest możliwość szybkiego drukowania dużej liczby stron.

Warto jednak podkreślić, że mechanizm działania może różnić się pomiędzy drukarkami laserowymi przeznaczonymi do wydruków czarno-białych oraz urządzeń kolorowych. Ponadto, drukarki droższe posiadają dodatkowe mechanizmy usprawniające, nieobecne w tańszych odpowiednikach. 

Wybierając drukarkę laserową, warto ustalić, jak często i jak dużo zamierzasz drukować stron. Jest to podstawowe kryterium, którym należy kierować się w trakcie zakupu. Tanie drukarki laserowe, przeznaczone do domowego wykorzystania, są w stanie wydrukować ok. 20 stron w ciągu minuty pracy. Bardziej zaawansowane urządzenia – przeznaczone do użytku zawodowego – mogą wydrukować nawet 50 stron w ciągu minuty. Oczywiście, dotyczy to drukarek pracujących w trybie czarno-białym. 

Modele przeznaczone do druku kolorowego pracują nieco wolniej – na poziomie 25 stron na minutę. Najwyższej klasy urządzenia są w stanie wydrukować dobrej jakości 50 stron, pokrytych kolorowymi grafikami. Urządzenia takie znajdziesz w ofercie https://drukmistrz.pl/.

Pozostałe ważne parametry, na które warto zwrócić uwagę to pamięć RAM, która przekłada się na tempo pracy urządzenia oraz rozdzielczość druku, określana parametrem DPI. Polecamy też uwzględnić obciążenie normatywne interesującej Cię drukarki, które informuje o jakości pracy drukarki oraz jej przystosowaniu do intensywnego wydruku dużej liczby stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here