Szkolne wycieczki często bywają udręką nie tylko dla nauczycieli, ale niestety także dla uczniów. Aby szkolny wyjazd w góry był naprawdę udany, warto zorganizować go z pomysłem. Najlepszym sposobem jest zastąpienie nudnych spacerów po górach inną aktywną formą rozrywki, która będzie spełniać funkcje edukacyjne, a przy tym spodoba się uczniom. Oto kilka propozycji:

Marsz na orientację dla wycieczek szkolnych

To najlepsza lekcja przyrody jaką można zorganizować. Dzieci dzielą się na grupy, które rywalizują między sobą. Każda grupa uczniów otrzymuje mapę oraz kompas, i w jak najkrótszym czasie musi odnaleźć punkty kontrolne rozstawione po całym lesie. Marsz jest świetną formą rozrywki na świeżym powietrzu, a do tego rozwija orientację w terenie.

Park linowy w górach

Park linowy to zabawa nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Na szkolną wycieczkę w góry warto wybrać się do parku linowego w Istebnej (tutaj: http://bcamp.pl/dla-szkol/ można zobaczyć jak uczniowie bawią się w tym miejscu) gdzie m.in. znajduje się aż 5 tras parku linowego o różnym stopniu trudności. Pokonywanie licznych przeszkód i zjazdy kolejką tyrolską pomogą przełamać strach i zapewnią niezapomniane przeżycia podczas szkolnej wyprawy.

Strzelanie do celu z łuku lub wiatrówki

Dla najbardziej roztargnionych uczniów, znakomicie sprawdzi się nauka koncentracji przy strzelaniu do celu. Skupienie to połowa sukcesu, nie tylko w zawodach militarnych, ale także w codziennym życiu. Strzelając z łuku każde dziecko choć na chwile będzie mogło poczuć się jak prawdziwy Robin Hood.

Zjeżdżalnia pontonowa – aktywna atrakcja podczas wycieczki w góry

Zjeżdżalnie pontonowe to atrakcje górskie najczęściej wybierane przez dzieci. W sezonie można znaleźć je na prawie każdym stoku narciarskim. W końcu nic nie sprawia większej frajdy na wycieczkach szkolnych niż wyścigi z rówieśnikami. Zapewniają mnóstwo mocnych wrażeń a do tego są bezpieczną formą aktywności.

Warsztaty artystyczne dla dzieci

Lekcja plastyki nie musi zawsze wyglądać tak samo. Podczas szkolnej wycieczki w góry warto zamienić kartkę i kredki na rzeźbienie w drewnie lub naukę haftowania. Ponadto górski krajobraz to świetne miejsce na malowanie rysunków w plenerze.

Leśne tory przeszkód w górach

Dla dzieci najważniejsza jest zabawa, a tory przeszkód to idealna rozrywka podczas szkolnej wycieczki w góry. Leśne polany świetnie sprawdzą się jako miejsce do organizacji tych zawodów. Konkurencji może być wiele: czołganie, przeskakiwanie barykad, przeciąganie liny lub opon, wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Kuligi letnie i zimowe na szkolnych wycieczkach

Kuligi świetnie sprawdzają się zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, dlatego są nieodłącznym elementem szkolnych wycieczek. Nic lepiej nie jednoczy grupy jak jazda kuligiem, zakończona wspólnym śpiewaniem przy ognisku i pieczeniem kiełbasek.

Pomysłów na wycieczki szkolne w góry jest mnóstwo. Jeśli połączymy naukę z zabawą, to szkolne wycieczki mogą przynieść naprawdę wiele korzyści, zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here