Wyrażenia kredyt i pożyczka bardzo często służą nam za synonimy – przede wszystkim w mowie codziennej, potocznej. Nie zawsze jest to jednak prawdą. Czym różnią się od siebie kredyty i pożyczki? Oto 7 najważniejszych różnic, które powinniśmy znać!

1. W banku czy poza nim?

Podstawowa różnica pomiędzy pożyczką a kredytem polega na tym, że kredyt jest formą prawną regulowaną przez prawo bankowe. W związku z tym może być udzielany jedynie przez instytucje bankowe, a nie przez prywatne podmioty. W odróżnieniu od niego udzielanie pożyczek jest regulowane przez przepisy prawa cywilnego – możemy zatem uzyskać ją również od osoby prywatnej.

2. Cel, na który chcemy przeznaczyć pieniądze

Jeśli chcemy otrzymać kredyt z banku, musimy poinformować kredytodawcę o celu, na który chcemy wydać środki. Musi on być zawsze precyzyjnie określony – na kupno mieszkania, na remont, na wakacje czy na zakup samochodu. Co więcej, jeśli wykorzystamy pieniądze na inny cel, bank może nawet zażądać ich natychmiastowego zwrotu ze względu na złamanie warunków umowy. W przypadku pożyczki zasada ta nie obowiązuje – możemy wydać otrzymane pieniądze na cokolwiek zechcemy.

3. Czy umowa jest konieczna?

Ubiegając się o otrzymanie kredytu z banku, musimy zawsze podpisać umowę, w której zostaną uwzględnione takie punkty jak termin zwrotu pożyczonych środków, wysokość kredytu, harmonogram spłat należności oraz cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze. Żaden bank nie pożyczy nam pieniędzy, jeśli jej nie podpiszemy. W przypadku pożyczki umowa nie jest konieczna, choć oczywiście można ją sporządzić – zgodnie z Kodeksem Cywilnym pożyczka posiada moc prawną nawet jeśli zawarto ją w formie ustnej. Zaleca się zrobić to szczególnie w sytuacji, gdy pożyczona kwota przekracza 500 złotych.

4. Z jakich środków pochodzi kredyt, a z jakich pożyczka?

Pożyczkę otrzymujemy zawsze od osoby fizycznej – przeznaczone na nią środki pochodzą zatem z jej własnych, prywatnych zasobów. Bank, jako instytucja publiczna, najczęściej nie ma własnych środków. Obraca jedynie pieniędzmi zdeponowanymi przez swoich klientów – to właśnie stąd pochodzą środki na nasz kredyt.

5. Przelewem czy gotówką?

Każdy kredyt – nieważne czy jest to kredyt konsolidacyjny czy hipoteczny – jest przekazywany kredytobiorcy w formie przelewu bankowego na wcześniej podany numer rachunku. Niemożliwe jest otrzymanie kredytu bankowego w formie gotówki. W przypadku pożyczki zasada ta nie obowiązuje – możemy ją dostać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto.

6. Czy udzielenie pożyczki kosztuje?

Udzielenie kredytu powinno być korzystne dla obu stron – dla nas i dla banku. Dlatego też instytucje naliczają sobie pewne opłaty, prowizje i odsetki, dzięki czemu pożyczenie nam pieniędzy jest dla nich opłacalne. Czy w przypadku pożyczki wygląda to podobnie? Niekoniecznie – pożyczkodawca może zastrzec sobie w umowie spłatę środków z określonymi odsetkami, lecz nie musi. Możliwe jest zatem uzyskanie pożyczki „nieodpłatnej”, czyli takiej, którą spłacamy bez dodatkowych opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here