PPK – co to jest i kiedy wchodzi w życie?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wzbudza w ostatnim czasie dużo zainteresowania Polaków. Zatwierdzony przez Rząd projekt trafił do Sejmu, stąd też najprawdopodobniej od stycznia 2019 roku rozpocznie się proces jej wdrażania w przedsiębiorstwa zatrudniających ponad 250 pracowników.

Pracodawcy będą mieli sporo czasu na przygotowanie się do wprowadzenia niezbędnych zmian poprzez szkolenia PPK. Pierwsi uczestnicy będą mieli szansę skorzystać z programu już 1 lipca 2019 roku.

Co to są Pracownicze Plany Kapitałowe?

To projekt ustawy, która zakłada dobrowolne oszczędzanie na emeryturę opracowane z myślą o ponad 11 milionów pracujących Polaków objętych obowiązkowym ubezpieczeniem w ZUS. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę i ukończeniu 60. roku życia będzie można cieszyć się dodatkowymi funduszami wspierającym domowy budżet. Szczegółowe regulacje dotyczące PPK procesu gospodarowania pieniędzmi Rząd zawarł w ustawie wraz z wytycznymi odnośnie rozporządzania zasobami zgromadzonymi na koncie. Pozwala to na zabezpieczenie pieniędzy, szczególnie, gdy zbliża się czas wypłaty.

Jak można przystąpić do programu?

Zbliżające się zmiany w Prawie Pracy w 2019 roku spowodują, że pracownicy nie będą musieli wypełniać żadnych dokumentów, aby dołączyć do programu. Zostaną zapisani na listę automatycznie, jeżeli pracodawcy – którym przybędzie obowiązków – płacą za nich świadczenia emerytalne i rentowe.

Na konto uczestnika będą wpływały trzy zasadnicze sumy w skali roku: 2% pobierane od przychodów pracownika (istnieje możliwość zwiększenia do 4%), 1, 5% wpłacane przez pracodawcę (również można powiększyć do 4%) oraz raz do roku 240 złotych, które przekaże państwo. W skali miesiąca przy minimalnych stawkach będzie to koszt średnio 60 złotych. Po trzydziestu latach uczestnik jest w stanie – szacunkowo – zgromadzić blisko 120 tys. złotych.

Kto będzie zarządzał pieniędzmi?

W związku z rodzajem zawartej umowy (podpisze ją w imieniu pracowników osoba zatrudniająca), pieniędzmi przekazanymi na konto PPK zarządzać będzie instytucja finansowa. Takie zmiany w Prawie Pracy określają, że instytucją taką może być: fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń. Przez całe 30 lat wpłacane sumy będą inwestowane, aby bezpiecznie inwestować kapitał. Trudno oszacować, która instytucja będzie lepiej działała oraz jakie sumy będą przekazywane na konto.

Jak wyglądać będzie wypłata?

Po 60. roku życia (z kilkoma wyjątkami związanymi z trudnymi lub nagłymi sytuacjami w życiu) uczestnika będzie mógł wypłacić całość i opłacić podatek od inwestycji albo też wybrać opcję jednorazowej wypłaty 25% zgromadzonej sumy, a pozostałe 75% w 120 ratach miesięcznych przez kolejne 10 lat. Jest to propozycja, która pozwoli na uniknięcie opłacania 19% podatku.

Aby sprawnie zarządzać procesem wpłat przez pracodawców, konieczne będą szkolenia pracownicze plany kapitałowe, które będą przygotowywały do prawidłowego wypełniania wniosków, podpisywania umów oraz przyjmowania rezygnacji zgodnych z prawem. Wiąże się to także z obowiązkiem informowania pracowników co 4 lata o możliwości ponownego przystąpienia do programu.

Co oznacza, że PPK jest dobrowolne?

Do programu pracownik zapisywany jest automatycznie, jednak w każdej chwili będzie mógł – dzięki stosownej deklaracji złożonej u pracodawcy – zrezygnować z uczestnictwa. Mimo to, co cztery lata będzie musiał potwierdzać tę decyzję. Gdy w tym czasie zdecyduje się ponownie przystąpić do programy, wtedy bez problemu będzie w stanie tego dokonać.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają za zadanie wprowadzenie długoterminowego programu oszczędzania, dzięki któremu Polacy będą w stanie odłożyć pieniądze na godziwe życie na emeryturze. Oznacza to, że przez 30 lat pracy będą w stanie zapewnić sobie blisko 1 tys. złotych dodatkowego wpływu na konto oprócz obowiązkowych świadczeń.

Już od 1 stycznia 2019r. mogą zacząć obowiązywać przepisy Ustawy o pracowniczych programach kapitałowych. Zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem z PPK:
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/pracownicze-plany-kapitalowe

Dla osób zainteresowanych zmianami w prawie pracy w 2019 roku przygotowaliśmy szkolenie:
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/prawo-pracy-w-2019

Firma szkoleniowa Gamma. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami eksperckimi.
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-otwarte/szkolenia-eksperckie-twarde

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here