Studia to bardzo intensywny czas, ale nie tylko w kontekście nauki, bo przez te kilka lat mamy szansę podszkolić swoje umiejętności w danej dziedzinie (uczęszczając na przykład na staże), podszlifować języki obce, ale również zarabiać. Najlepszym okresem są na to wakacje, gdyż wtedy nie ma wykładów i ćwiczeń, więc można podjąć zatrudnienie. Wiele osób podejmuje się tego na miejscu, czyli w Polsce, niektórzy jednak próbują swoich sił za granicą. Jakie są w tym zakresie możliwości?
Wyjazdy zagraniczne – łatwiejsze niż kiedykolwiek
Obecnie wyjazd zagraniczny nie stanowi żadnego problemu, bo wystarczy wsiąść w samochód, autobus bądź samolot, by udać się w każde miejsce. Oczywiście, są kraje poza Europą mniej dostępne i bardzo odległe, ale jak weźmiemy pod uwagę tylko Stary Kontynent, to możliwości są wręcz nieograniczone. To właśnie z tego powodu wyjeżdżamy za granicę nie tylko na wakacje, ale też do pracy, co cenią sobie osoby czynne zawodowo, ale też studenci, którzy jeszcze nie muszą pracować, lecz chcą, by sobie dorobić (na przykład na kolejny rok studiów).
Gdzie najpewniejsza praca?
Chociaż wspomnieliśmy o tym, że mamy dużo opcji wyjazdowych to w kwestii szukania zatrudnienia trzeba się ograniczyć do kilku państw, tych, w których panuje na tyle dobra sytuacja gospodarcza, że zatrudniani się przybysze z zewnątrz. Dla pracodawców z tych krajów to również korzyści, bo mogą płacić mniej niż swoim rodakom. Od lat więc najpopularniejsze kierunki wakacyjnego zatrudnienia to Holandia i Niemcy.
W kraju tulipanów i wiatraków sezonowej pracy jest mnóstwo, bo liczne obecne tam szklarnie to miejsca, gdzie do fizycznych prac zatrudniani są nie tylko Polacy, ale również inni przybysze z Europy Wschodniej i Środkowej. Podobnie można powiedzieć o naszych zachodnich sąsiadach, czyli Niemcach, gdzie pracy – przeważnie fizycznej, ciężkiej – jest sporo. Należy też wspomnieć o Wielkiej Brytanii, a wszystko to za sprawą tanich linii lotniczych, dzięki którym można szybko dostać się na Wyspy Brytyjskie, by spędzić tam 2-3 miesiące. Inne, popularne dawniej kraje, jak Hiszpania, Włochy czy Portugalia borykają się dziś ze swoimi problemami gospodarczymi, więc ciężko tam o zatrudnienie.
Wyjeżdżamy – o czym pamiętać?
Wyjazd do innego, nawet tak cywilizowanego kraju, jak Holandia, Niemcy czy Wielka Brytania powinien być odpowiednio zaplanowany. Z tego względu trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad.
– Przede wszystkim nie jedźmy “w ciemno”, choć takie podróże były kiedyś dość popularne. Może i uda nam się tak znaleźć pracę, ale nie wiadomo, czy legalną, a co gorsza nie wiemy też, na jakich ludzi trafimy. A co, jeśli będą to oszuści lub – co gorsza – przestępcy? Zawsze więc próbujmy wyjeżdżać albo do znajomych, którzy są już w danym kraju i mogą nam załatwić jakieś zajęcie, albo przez agencje pracy tymczasowej.
– Nawet jeśli uda nam się otrzymać zatrudnienie w ramach wyjazdu agencyjnego, co gwarantuje ubezpieczenie, bo praca jest legalna, to jednak zawsze dodatkowo się zabezpieczmy, wykupując ubezpieczenie na przykład pod tym linkiem https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-do-pracy/.
– Utrzymujmy też kontakt z rodziną bądź innymi bliskimi osobami w Polsce. Dajmy im znać, gdzie aktualnie przebywamy. To niezwykle istotne, by zawsze wiedzieli, co się z nami dzieje.
Jak więc widać, studia to czas nie tylko zakuwania, ale też pracy, która może i nie jest obowiązkowa, ale zapewnia pieniądze i doświadczenie życiowe.