Dlaczego pracodawca powinien dbać o zdrowie pracownika? Ponieważ dzięki temu jego pracownik będzie dobry i wydajny. Łatwiej jest pracować osobie, która dobrze się odżywia, regularnie uprawia sport i wykonuje badania profilaktyczne, ponieważ zna swój stan zdrowia. Pracownik, który odżywia się niezdrowo, prowadzi siedzący tryb życia i korzysta z używek jest znacznie bardziej zagrożony rozwojem chorób cywilizacyjnych, takich jak na przykład otyłość, miażdżyca czy cukrzyca typu II. Sprawdź, jak dbać o zdrowie swoich pracowników.

Sposoby na dbanie o zdrowie

Medycyna pracy i badania profilaktyczne – o ile to pierwsze jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, o tyle z tym drugim mają styczność osoby pracujące na określonych stanowiskach. Warto zachęcać pracowników do wykonania badań profilaktycznych. Jak? Można zaprosić opiekę medyczną do firmy i poświęcić jeden dzień pracy na to, by wszyscy zainteresowani mogli sobie wykonać potrzebne badania. To powinno ich zachęcić – nie będą musieli specjalnie fatygować się do lekarza w wolnym czasie.

Promocja zdrowia – to dość ogólne hasło, ale można zawrzeć pod nim wiele atrakcyjnych dla pracowników punktów. Bardzo ciekawym pomysłem jest zorganizowanie eventów prozdrowotnych, w trakcie których pracownicy mogliby porozmawiać na przykład z dietetykami, trenerami personalnymi lub fizjoterapeutami. Dodatkowo do takich eventów warto byłoby włączyć ciekawe wizualizacje, przedstawiające np. jak spożywanie fast-foodów wpływa na nasz organizm. Świetnie sprawdzi się również cykl szkoleń, który może nauczyć pracowników, jak w praktyce nauczyć się wybierać dobre produkty na półkach sklepowych (albo jak rozpoznawać składy, które mogą szkodzić naszemu organizmowi), jak włączać codziennie aktywność fizyczną do planu dnia i co zrobić, by faktycznie porzucić nałóg.

Dnia Zdrowia – w trakcie tego wydarzenia można skupić się na poszczególnych aspektach zdrowotnych. Wiele firm chwali sobie np. organizowanie Dni Zdrowia pod kątem zwiększenia świadomości o dbaniu o serce czy płuca, ponieważ choć teoretycznie wszyscy wiemy, jak o siebie dbać, to jednak praktyka pokazuje, że nadal wiele osób korzysta na co dzień np. z tłuszczy trans i pali papierosy. Warto uświadamiać w sposób przemawiający do ludzkiej świadomości – w trakcie Dni Zdrowia pracownicy będą mogli m.in. wykonać różne pomiary (np. sprawdzić BMI,  czyli wskaźnik masy ciała), poddać się ocenie drożności żył oraz pomiarom antropometrycznym. Dodatkowo warto też do Dni Zdrowia włączyć pomiary cholesterolu, glukozy we krwi oraz kontrolę ciśnienia. Całość warto uzupełnić ciekawymi prelekcjami z charyzmatycznymi lekarzami oraz dietetykami, którzy dokładnie wyjaśnią pewne aspekty działania organizmu człowieka. Dzięki temu być może część pracowników postanowi popracować nad swoim trybem życia, co też przyniesie wiele korzyści twojej firmie.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał z pomocą przedstawiciela firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here