Z wypaleniem zawodowym spotyka się coraz większa liczba pracowników. Stres związany z wykonywaniem obowiązków zawodowych sprawia, że z pracy nie czerpiemy satysfakcji, a wręcz przeciwnie jest ona przyczyną coraz większych problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Z syndromem BurnOut można sobie jednak skutecznie radzić. Sposobów na to jest co najmniej kilka. Najważniejsze jednak to zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość, że wypalenie zawodowe nas dotknie. Specjaliści w tym zakresie mówią, że gros osób przez lata lekceważy symptomy wypalenia zawodowego, a kiedy już je zauważą, to jest za późno na proste przeciwdziałanie im. Zobacz, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Specjaliści przyczyn wypalenia zawodowego upatrują w zbytnim zaangażowaniu się w wykonywane obowiązki i nieumiejętności zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Taki brak harmonii prowadzi do tego, że pracownik nie umie odciąć się od problemów firmy, nie widzi sensu poza pracą, odczuwa nadmierną odpowiedzialność za trudną sytuację firmy. Wszystko to prowadzi do stresu, z którym pracownik nie umie sobie poradzić. Narastający przez lata stres sprawia, że nie mas siły na dalszą walkę i się poddaje, czyli wypala. Przyczyną wypalenia zawodowego może być różnie zbyt duży rozdźwięk pomiędzy własnymi oczekiwaniami zawodowymi a aktualną pracą. Jeżeli sytuacja jest zbyt rozbieżna, u pracownika może wystąpić apatia, zniechęcenie czy złość.

jak unikanac wypalenia zawodowego

Symptomy wypalenia zawodowego

Pierwszym symptomem wypalenia zawodowego jest uczucie wyczerpania, dotyczy ono zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Organizm nie jest w stanie zregenerować sił i nabrać energii do pracy przez dłuższy czas. U pracownika może pojawić się również postawa apatyczna, która przejawia się tym, że nie chce on angażować się w sprawy firmy. Co więcej, nie będzie również zainteresowany swoimi prywatnymi zobowiązaniami. Na tym etapie wypalenia zawodowego mogą występować pierwsze relacje emocjonalne, takie jak werbalna agresja, cynizm, negowania zdania innych. Połączone to jest ze spadkiem kreatywności, motywacji do pracy oraz efektywność. Owocuje to dużym napięciem emocjonalnym, które może przejawiać się wahaniami nastroju. Ostatnie etapy wypalenia zawodowego obejmują psychosomatyczne reakcje organizmu (czyli problemy zdrowotne) oraz depresję.

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Zauważając pierwsze symptomy syndromu BurnOut, należy im przeciwdziałać. Plan działania powinien być ustalony wspólnie z managerem lub szefem firmy,  im również zależy na tym, aby pracownik był jak najbardziej efektywny. Rozwiązaniami jest tutaj np. dłuższy urlop zmniejszenie zakresu obowiązków, poszerzenie pola działania, większa samodzielność w działaniach, wprowadzenie elastycznego czasu pracy itp.

jak sobie radzic z wypaleniem zawodowym

Jak pracować, aby się nie wypalić?

Wypaleniu zawodowemu można też skutecznie przeciwdziałać, zanim dostrzeże się u siebie jego pierwsze objawy. To, czy doświadczamy w swoim życiu tego stanu, w dużej mierze zależy od nas samych. Najprostszą radą w tym zakresie jest ta mówiąca o tym, aby w swoim życiu zawodowym zachować work life –balance. Specjaliści radzą również, aby pamiętać o odpowiedniej ilość snu, aktywności fizycznej przerwach w czasie dnia pracy, zachowaniu rozsądnej ilości godzin pracy, stawianiu sobie nowych wyzwań, jasnym ustaleniu priorytetów oraz urlopach.

W walce z wypaleniem zawodowym pomaga również posiadanie hobby oraz łamanie rutyny dnia pracy. Dobrze jest też zadbać o odpowiednią aranżację miejsca pracy, powinno ono być przyjazne i nastawione na redukcję stresu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here