Rodzaje drukarek

Osoba szukająca drukarki raczej nie będzie narzekać na niedobór oferowanych produktów – wręcz przeciwnie, to właśnie nadmiar opcji i proponowanych modeli powoduje, że nie jest łatwo wybrać urządzenie odpowiadające potrzebom. Czym się więc kierować, jeśli potrzebujesz drukarki do domu, biura czy jednostki edukacyjnej? W tym artykule postaramy się podrzucić garść podpowiedzi.

Laserowa czy atramentowa

Do niedawna podział był prosty – atramentowa do domu, laserowa do pracy. Wynikało to w dużej mierze ze znaczących różnic w cenie urządzenia – „laserówki” były po prostu na tyle droższe w zakupie, że niewiele osób decydowało się na ich zakup do domu. Mimo iż późniejsze koszty eksploatacji są znacznie niższe – a stosując tonery zamienniki, można dodatkowo obniżyć koszt wydrukowania każdej strony – większości użytkownikom domowym się one nie opłacały. Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna – choć nadal drukarki laserowe (bazowe modele) są droższe od najtańszych atramentówek, to różnica wynosi kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Ponadto same urządzenia znacznie zmalały i mieszczą się już bez problemu na domowych biurkach. Dlatego właśnie z dobrodziejstw obu rozwiązań mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy i organizacje.

Rozważając pomiędzy zakupem drukarki laserowej a atramentowej, warto wziąć pod uwagę sposób, w jaki będą użytkowane. Drukujesz dużo w kolorze albo chcesz drukować czasem zdjęcia? Pracujesz w miejscu, gdzie musi być bardzo cicho? Nie drukujesz na tyle dużo, by koszt za każdą zadrukowaną stronę był czynnikiem decydującym? W takim razie możesz postawić na atramentówkę. Pamiętaj tylko by od czasu do czasu coś wydrukować, by uniknąć zaschnięcia cardridgów. Produkowane są także modele ze zbiornikami na tusz, które dodatkowo obniżają koszty pracy, jednak są znacznie droższe w kupnie.

Drukujesz dużo, szybko i chcesz, by było tanio? Operujesz głównie czarno-białymi dokumentami, a odrobina hałasu podczas pracy urządzenia nie będzie dużą niedogodnością? W takim razie prawdopodobnie spodoba Ci się drukarka laserowa, która pozwoli na tanie i szybkie drukowanie. Takie urządzenie możesz śmiało pozostawić na miesiące, a nawet i lata nieużywane – nie ma w nim tuszu, który mógłby zaschnąć. Nieco wyższy koszt zakupu zapewne szybko się zrekompensuje tanią eksploatacją.

Kolorowa czy monochromatyczna

Wiadomo – lepiej mieć więcej możliwości niż mniej. To właśnie częściowo napędza popularność urządzeń oferujących kolorowe wydruki. Jednak po dogłębnej analizie to nie zawsze okazuje się najlepszym podejściem. Po pierwsze, drukarki kolorowe są znacznie droższe – szczególnie jeśli mowa o urządzeniu laserowym. Również materiały eksploatacyjne kosztują znacznie drożej – zamiast jednego tonera czy cardridge musisz kupować cztery (czarny plus najczęściej trzy kolory). W niektórych urządzeniach wszystkie kolory są zespolone i trzeba wymieniać w komplecie, co dodatkowo podnosi koszty. Osoby, które sporo drukują w kolorze z pewnością docenią taką możliwość, problem w tym, że jest ich niewiele. W zdecydowanej większości zastosowań  biurowych, domowych, edukacyjnych – drukujemy monochromatycznie, dlatego, nie do końca zasadne jest kupowanie kolorowego urządzenia. I chociaż można bez problemu znaleźć nawet kolorowe tonery zamienne – Asarto oferuje takie rozwiązania dla wielu producentów, to mimo wszystko dla wielu osób będzie to po prostu zbędne mnożenie wydatków.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę

O ile nie potrzebujesz (np. z uwagi na ilość drukowanych stron) przemysłowego, wysokowydajnego urządzenia, to warto zwrócić uwagę na rozmiar kupowanej drukarki. Czasy, kiedy laserówki były prawdziwymi kombajnami to już przeszłość i dzisiaj urządzenia te spokojnie mieszczą się na powierzchni porównywalnej z kartką papieru. Szukając drukarki, kieruj się więc wielkością, a unikniesz problemów z brakiem miejsca na biurku. Świetnym dodatkiem, za który bez wątpienia warto dopłacić, jest również WiFi – koniec z kłopotliwym podłączaniem kabli i drukowaniem tylko z jednego miejsca. Od teraz drukarka może być ustawiona w dowolnym kącie pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here