Stancja, akademik czy mieszkanie studenckie w Warszawie – co wybrać?

Zostałeś przyjęty na wybrany kierunek studiów? Świetnie, najwyższy czas rozejrzeć się za odpowiednim lokum w Warszawie, które pozwoli Ci bezproblemowo wieść studenckie życie. Sprawdź, z jakimi wadami i zaletami powinieneś się liczyć, wybierając stancję, akademik oraz mieszkanie studenckie.

Akademik – tani, ale i hałaśliwy

Akademiki są bez wątpienia najtańszymi lokalami dla studentów – zwłaszcza, gdy nie planujesz złożyć się w kilka osób na wynajęcie stancji. Decydując się na zamieszkanie w akademiku, musisz liczyć się z bujnym, nierzadko hałaśliwym życiem towarzyskim, a także ze zróżnicowanym poziomem warunków sanitarnych. Wszystko to zależy jednak od tego, z jakimi ludźmi przyjdzie Ci dzielić dach nad głową, a także od sposobu zarządzania domem studenckim.

Jeżeli nie jesteś typem imprezowicza, a utrzymanie się na studiach i osiąganie dobrych wyników w nauce jest dla Ciebie istotne, akademik może okazać się niezbyt sprzyjającym środowiskiem do nauki i wysiłku intelektualnego.

Plusem akademika jest możliwość poznania kolegów z roku wyżej, którzy doradzą w wielu studenckich kwestiach oraz podzielą się swoimi notatkami, co może okazać się nieocenioną pomocą podczas egzaminów i zaliczeń.

Nie należy zapominać o prywatnych akademikach, które zapewniają warunki zbliżone do tych, jakie panują na stancjach oraz w kawalerkach.

Stancje i mieszkania studenckie

Stancje oraz mieszkania studenckie mogą okazać się prawdziwym wybawieniem od studenckiego życia w akademiku. Mogą, ponieważ istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, wynajmując stancję, a przez to jej wybór jest nieco trudniejszy i bardziej skomplikowany od doboru domu studenckiego.

Poszukując lokum na własną rękę, możesz zdecydować się na wynajęcie pokoju we współdzielonym mieszkaniu z innymi, nierzadko obcymi sobie ludźmi. Opcja ta zazwyczaj okazuje się najtańszą alternatywą dla mieszkania w akademiku. Innym pomysłem jest wynajęcie całego mieszkania, które będziesz współdzielił z przyjaciółmi lub znajomymi.

Po podzieleniu comiesięcznej płatności za mieszkanie może okazać się, że cenowo rozwiązanie to wyjdzie podobnie do wynajęcia jednego pokoju. Najdroższą, ale i zapewniającą najwięcej komfortu opcją, jest samodzielne wynajęcie kawalerki.

Istnieje wiele możliwości na to, jak mieszkać podczas studiów i zależą one przede wszystkim od Twojego budżetu i zasobności portfela. Nie powinieneś jednak kierować się wyłącznie ceną lokum.

Na co zwrócić uwagę, poszukując mieszkania dla studenta w Warszawie?

Samodzielnie poszukując mieszkania, zwróć szczególną uwagę także na: bliskość nieruchomości do uczelni oraz ważnych dla Ciebie punktów na mapie stolicy, rodzaj i sposób zapisu umowy z właścicielem, okres wypowiedzenia umowy, stan mieszkania i/lub pokoju oraz wysokość rachunków i innych opłat. Dowiedz się także, ile osób będzie mieszkać razem z Tobą, a także jaka będzie polityka realizacji napraw czy wymian wyposażenia mieszkania – tj. czy obowiązek ten pozostanie w gestii właściciela, czy spadnie na Twoją głowę.

Wciąż szukasz studenckiego lokum w stolicy? Sprawdź akademiki w Warszawie na Bookistry i znajdź swój wymarzony dom studencki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here