Funkcjonariusze Straży Granicznej powinni być sprawni, inteligentni i do tego władać językiem obcym. Testy do Straży Granicznej sprawdzają wszystkie te trzy cechy. Jak się odpowiednio przygotować? Jakich pytań możemy się spodziewać?
Na te pytania odpowiada zespół sklepu Odpowiedzi.com.pl.
Jak zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej?
Podstawowe wymagania wobec kandydatów nie są wygórowane. Jednak w kolejnych etapach rekrutacji kandydat musi się wykazać konkretnymi, nabytymi umiejętnościami i wiedzą.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić wyłącznie osoba, która:
- Posiada tylko obywatelstwo polskie;
- Ma nieposzlakowaną opinię;
- Nie może być karana za przestępstwo, również skarbowe;
- Korzysta z pełni praw publicznych;
- Ma średnie wykształcenie;
- Posiada odpowiednie warunki fizyczny i psychiczne do pełnienie służby.
W szeregach SG bardzo dobrze widziane są dodatkowe umiejętności, które mogą wspomóc działanie całej jednostki. Osoby z takimi umiejętnościami są częściej predystynowane do awansu.
Dodatkowe umiejętności, mile widziane w czasie rekrutacji:
- Prawo jazdy różnych kategorii;
- Certyfikaty językowe, jeżeli znasz dwa lub więcej to doskonale;
- Ukończone dodatkowe kursy – pierwsza pomoc przedmedyczna, instruktor strzelectwa, trener sportu, trener sztuk walki i inne;
- Wcześniejsze doświadczenie służbach mundurowych znacząco pomoże Ci w pracy w Straży Granicznej
Jak wyglądają testy do Straży Granicznej?
Sam egzamin kwalifikacyjna składa się czterech podstawowych części. W każdym z nich zawiera się kilka pośrednich punktów, składających się całość jednego etapu. Testy do Straży Granicznej nie należą do najłatwiejszych i wymagają od kandydata mocnego przygotowania przed przystąpieniem do nich.
ETAP I
- Wstępna rozmowa kwalifikacyjna – sprawdza zdolności interpersonalne kandydata i motywacje do dołączenia w szeregi Straży Granicznej..
- Badania psychologiczne – określają one predyspozycje intelektualne i te związane z osobowością kandydującego na to stanowisko.
- Badania psychofizjologiczne – takie badania pomagają określić poziom odporności na stres i funkcjonowania mózgu kandydata
ETAP II
Tutaj z pomocą przychodzimy my. Wszystkie opracowane pytania wraz z odpowiedziami na testy znajdziesz na naszej stronie Odpowiedzi.com.pl. Zarówno na test z wiedzy ogólnej, jak i językowy.
- Test wiedzy ogólnej – tutaj możesz się spodziewać pytań o historię polski, rodzaje władzy i wiele innych. Odpowiedzi do większości z nich znajdziesz w naszych opracowaniach.
- Test językowy – przed przystąpieniem do nich wybieramy język w jakim chcemy zaliczać egzamin. Najczęściej wybierany jest język angielski.
- Test sprawnościowy – test odbywa się w formie zaliczania stacji. Na egzaminie możemy spodziewać się następujących ćwiczeń: pompki, bieg po kopercie, skok w dal, skrętoskłony, skłon w przód i bieg na czas. Normy zaliczeniowe są zróżnicowane, w zależności od płci.
Potem czeka Was tylko rozmowa kwalifikacyjna, która jest ostatnim z etapów rekrutacji. Jeżeli rozmowa przebiegła pomyślnie, czeka Ciebie długie trzy miesiące szkolenia podstawowego, miesięczna praktyka zawodowa i 180 dni szkolenia podoficerskiego.
Udało Ci się przetrwać? Gratulujemy, właśnie zostałeś funkcjonariuszem Straży Granicznej!