Studia online

Część osób mogło przyzwyczaić się do studiowania online w trakcie pandemii – rząd umożliwił wtedy szkołom i uczelniom prowadzenie zajęć z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość. Czyli – całkowicie online. Obecnie jednak wygląda to już zupełnie inaczej, a prowadzenie zajęć wyłącznie zdalnie nie jest już w większości wypadków możliwe.

Studia licencjackie online i studia magisterskie online: zmiana od 1 lipca 2023 r.

Podczas pandemii wprowadzono przepisy pozwalające uczelniom (a także szkołom podstawowym czy średnim) prowadzenie zajęć na odległość. O ile w przypadku uczniów nauka całkowicie zdalna trwała jedynie jakiś czas, o tyle uczelnie chętnie wykorzystywały możliwości stworzone przez nowe przepisy. Ostatecznie jednak rząd zniósł stan zagrożenia epidemicznego, co poskutkowało tym, że od 1 lipca 2023 r. uczelnie nie mogą już prowadzić zajęć całkowicie online. Wyjątkiem są jedynie studia podyplomowe, niezależnie od tego, ile trwają (choć w wielu przypadkach i tak obecność uczestników studiów na zajęciach okazuje się niezbędna ze względu na naukę umiejętności praktycznych). Studia II stopnia online (podobnie zresztą jak studia I stopnia czy jednolite magisterskie) należą już zatem do przeszłości.

Czy to jednak oznacza, że studenci mają do wyboru jedynie studia stacjonarne i studia zaoczne, ze zjazdami w weekend w siedzibie uczelni raz na tydzień albo raz na dwa tygodnie? Niekoniecznie; warto podkreślić, że szkoły wyższe nadal mogą prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Muszą być jedynie zachowane odpowiednie proporcje, wskazane w przepisach. To oznacza z kolei, że studia online są możliwe, czego najlepszym przykładem jest oferta Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Zajęcia na takich studiach odbywają się częściowo online, z wykorzystaniem platformy MS Teams oraz stacjonarnie w salach. W trakcie semestru student musi pojawić się jedynie na kilku zjazdach w siedzibie uczelni (i na egzaminach w sesji). Dzięki temu możliwość studiowania zyskują także osoby, które na co dzień mieszkają w znacznej odległości od miasta będącego siedzibą uczelni.

Studia hybrydowe – jakie są wady, a jakie zalety tego rozwiązania?

Zalety tak realizowanych studiów hybrydowych (bo o nich de facto mowa) są oczywiste. Po pierwsze, studenci nie muszą co tydzień lub dwa tygodnie pojawiać się w siedzibie uczelni, a warto pamiętać, że częste dojazdy na zajęcia to nie tylko realne, dodatkowe koszty; student jest zmuszony również poświęcić znacznie więcej czasu na sprawy związane z uczelnią. To natomiast może się odbić zarówno na jego życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Niewątpliwą zaletą studiów realizowanych częściowo online jest też wygoda uczenia się; studenci przerabiają ten sam materiał, co studenci „zwykłych” studiów niestacjonarnych (dostają też taki sam dyplom). Jednocześnie znacznie częściej mogą uczyć się w domowym zaciszu, co dla wielu osób jest znacznie bardziej komfortowe.

Wadą studiów realizowanych hybrydowo jest natomiast bez wątpienia gorsza integracja studentów; jeśli komuś zależy na studenckim życiu i lepszym poznaniu innych osób studiujących na tym samym kierunku, to studia hybrydowe faktycznie mogą być gorszą opcją. Z tego samego względu studia hybrydowe często są wybierane przez osoby rozwijające swoją karierę zawodową czy poświęcające dużo uwagi rodzinie.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here