Tania książka

Niepokojący spadek poziomu czytelnictwa w Polsce, o którym mówi się co najmniej od kilku, jeśli już nie kilkunastu lat, jest wypadkową co najmniej kilku czynników. Cała wina nie leży wyłącznie po stronie Polaków, który rzadkiej niż ich dziadkowie, sięgają po książki. Sporą zaporą jest cena publikacji, które wielokrotnie nieprzyjemnie zaskakuje i sprawia, że książka wraca na półkę w księgarni. 

  1. Dlaczego czytamy mniej?
  2. Tanie czytanie?

Dlaczego czytamy mniej?

Spadek poziomu czytelnictwa bardzo mocno związany jest z kulturą wizualną, jaka zdominowała inne formy. Coraz częściej, szczególnie młodsi czytelnicy, wybierają film, serial, grę, program internetowy, Youtube niż książkę. Jest to swoiste przesunięcie, które już dawno zapowiadane było przez filozofów kultury. Nie da się jednak ukryć, że nie można całej odpowiedzialności na aktualny stan rzecz przypisać dominacji kultury obrazkowej. Spora część wydawców nie poradziła sobie z odpowiedzią na zaistniałą sytuację, a księgarze próbują bronić się przed bankructwem podnoszeniem cen książek. Przyglądając się cenom popularnych biografii, cennych książek naukowych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ich ceny są nieadekwatne do sytuacji rynkowej.

Tanie czytanie?

Tanie książki sporej części osób kojarzą się z „makulaturą”, którą znaleźć można na półkach marketów. Często są to książki mało wartościowe (choć zdarzają się i perełki), po które mało kto chce sięgać. Natomiast wartościowe książki, cenne i ciekawe publikacje są drogie, potrafią kosztować 50, 100, 150 złotych, co okazuje się dla wielu osób ceną zaporową. Białe kruki w antykwariatach są czasami jeszcze droższe. Na szczęście jednak coraz częściej na rynku pojawiają się inicjatywy, które mają przeciwdziałać takiemu rozgraniczeniu: dobra książka = droga książka, tania książka = zła książka. Ciekawym projektem są platformy, na których można sprzedać książki i kupić te, które inni właśnie sprzedali. Wiele osób, które dużo czyta, nie ma gdzie przechowywać książek. Dzięki takim platformom wymiany może sprzedać ich część, a za zarobione pieniądze kupić kolejne. Bardzo często takie książki „z drugiej ręki” są w doskonałym wręcz stanie, ponieważ zdarza się, że zostały przeczytane raz i sprzedane. Tanie książki w ten sposób stają się platformą wymiany inspirujących pozycji między czytelnikami. Inicjatywy takie przeciwdziałają również marnowaniu papieru. Książki, zamiast stać w domowych biblioteczkach i się kurzyć, zmieniają właścicieli i kolejne osoby zabierają w ciekawą podróż po świecie fikcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here