jak sie ubrac na rozmowe kwalifikacyjna

Otrzymując zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, należy się do niej odpowiednio przygotować. Rekruter, z którym będzie się rozmawiać, będzie oceniał nie tylko wiedzę i umiejętności kandydata, ale także jego zdolności komunikacyjne, a także to jak potrafi się zaprezentować. W zakres tej prezentacji wchodzi także strój, który wybierze się na rozmowę kwalifikacyjną. Zobacz jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną i zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Na interview obowiązuje zasada mówiąca: jak cię widzą, tak cię piszą. Pierwsze wrażenie bardzo często potrafi przesądzić o tym, czy rekruter będzie do kandydata nastawiony pozytywnie, czy wręcz przeciwnie. Stąd też to w co ubierze się na rozmowę kwalifikacyjną, jest niezwykle istotne. Wybierając strój na interview, trzeba pamiętać, że przede wszystkim powinien on być dopasowany do obowiązującego dress codu w firmie oraz stanowiska, na jakie się aplikuje. Jeżeli nie zna się zasad co do ubioru w danym przedsiębiorstwie najbezpieczniej postawić na klasykę oraz wpisać się w podstawowe reguły dress codu.

Klasyczny dress code na rozmowie kwalifikacyjnej

Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko biurowe lub w branży specjalistycznej postaw na klasykę. Obowiązuje ona również  w przypadku  ubiegania się o pracę w banku lub urzędzie państwowym/samorządowym. Ubiór powinien być profesjonalny i elegancki. Dobrą opcją jest marynarka połączona ze spódnicą o długości przed kolano, jasna koszula z kołnierzykiem i zakryte buty. Alternatywą dla takiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest prosta sukienka lub połączenie garsonki z eleganckimi spodniami. Panowie mają mniejsze możliwości wyboru. W ich przypadku obowiązuje tradycyjny garnitur dwuczęściowy.

stroj na rozmowe kwalifikacyjna

Ubrania powinny być utrzymane  w stonowanych kolorach, takich jak czerń, granat, biel, szarość oraz charakteryzować się prostymi krojami. Absolutnie niedopuszczalne są duże dekolty czy krótkie spódnice.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w branży rozrywkowej?

Nieco luźniejszy dress code obowiązuje, jeśli wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną w branży rozrywkowej czy fashion. Tutaj mile widziana jest kreatywność i oryginalność. Strój na interview może być bardziej kolorowy, wzorzysty lub o nietypowych fasonach. Podążanie za modą i bycie na topie jest szczególnie ważne w przypadku osób aplikujących do pracy w branży fashion.

jaki stroj zalozyc na rozmowe kwalifikacyjna

Większy luz nie oznacza jednak, że na rozmowę kwalifikacyjną można założyć stroje przeznaczone na plażę czy na spotkania towarzyskie. Lepiej zrezygnować z sandałów, krzykliwych dodatków, bluz czy krótkich spodenek.

Trendy modowe a rozmowa rekrutacyjna

Zastanawiając się, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną warto pamiętać, że rektuterzy również śledzą trendy modowe. Dlatego też to, co jeszcze kilka lat temu było niedopuszczalne podczas spotkania rekrutacyjnego, dziś nie budzi większych emocji. Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba więc starać się być sobą. Przebieranie siebie za kogoś innego sprawi, że doświadczony rekruter od razu wyczuje fałsz i będzie odnosił się do kandydata z rezerwą. Niedopasowany stój w czasie interview, wpłynie także korzystnie na kandydata, który będzie czuł się niekomfortowo i nie na miejscu. Dlatego też strój warto przygotować dzień przed spotkaniem, przymierzyć wcześniej i zastanowić się nad dodatkami.

Bez względu na to, jaką tolerancję na modowe nowinki będzie miała osoba prowadząca spotkanie, trzeba pamiętać o tym, że ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej powinien być schludny. Bez względu czy wybierzemy strój bardziej artystyczny, czy klasyczny ubranie musi być czyste, świeże i wyprasowane.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here