Praca managera to ciężkie i odpowiedzialne zajęcie, któremu nie podoła każdy. Aby być dobrym managerem należy posiadać nie tylko dużą wiedzę merytoryczną i znajomość procesów firmy, ale także i umiejętności miękkie, które pomagają w pracy na stanowisku kierowniczym. To połączenie sprawia, że manager znakomicie radzi sobie w pracy, a jego firma odnosi sukcesy. Zobacz, jakie umiejętności powinien posiadać manager.
Umiejętność skutecznej komunikacji
Komunikacja w firmie jest niezwykle ważna. Manager ma za zadanie kierować pewnym działem firmy i zapewniać przepływ informacji. Dzięki informacjom o prowadzonych działaniach i celach można skutecznie realizować zadania i założenia. Umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami o różnym charakterze i osobowości jest istotne ze względu na rolę managera jako pośrednika informacji. A z każdą osobą komunikuje się inaczej, niektórzy pracownicy są bardziej otwarci, inni są introwertykami, jeszcze inni wykonują bardziej techniczne prace i komunikują się bardziej konkretnie. Manager musi umieć rozmawiać z każdym i swobodnie przekazywać informacje. Umiejętność komunikacji jest więc tą podstawą u każdego menagera.
Umiejętności przywódcze
Manager musi być autorytetem dla podwładnych. Kierując zespołem musi przekonać do siebie i swoich pomysłów wszystkich pracowników. Potrzeba tu umiejętności określania i stawiania przed pracownikami zadań i co najważniejsze egzekwowania ich wykonania.
Tutaj również istotna jest ważna cecha: asertywność. Manager musi potrafić wyrazić własną opinię i przyjąć krytykę i podobnie w drugą stronę powinien potrafić wyrazić konstruktywną krytykę (jeśli taka jest potrzebna) do pomysłów, zadań, czy realizacji celów przez pracowników. Oznacza to, że w pracy menagera tymi nieodzowne są umiejętności przywódcze.
Umiejętności zarządzania
Do umiejętności zarządzania można zaliczyć samodyscyplinę, czyli umiejętność wyznaczenia sobie celów i realizowania ich do samego końca. Dotyczy to celów krótkoterminowych, ale także długofalowych planów.
Jednak zarządzanie dotyczy przede wszystkim wskazywania kierunku działań i zadań dla pracowników. Ważnym elementem zarządzania jest umiejętność motywowania pracowników, nie od dziś wiadomo, że chętniej wykonujemy zadania, w które wierzymy lub które coś nam dają. Jeśli pracownik, wie przykładowo, że produkt, który sprzedaje jest znakomitej jakości i trudno znaleźć lepszy – z naturalnością przyjdzie mu sprzedaż, jeśli będzie przekonany, że sprzedaje coś dobrego. Innym sposobem motywowanie może być wizja awansu, podwyżki lub odpowiedniej prowizji.
W zarządzaniu istotne jest również rozdysponowanie zadań, czyli podzielenie ich na ważne i mniej ważne i oddelegowanie ich do wykonania przez konkretnych pracowników. Odpowiednie podział zadań zakłada, że na początku wykonuje się zadania ważne, które muszą być wykonane szybko, kolejno zadania mniej ważne i pilne, a następnie mniej ważne i mniej pilne. Na sam koniec zostawia się zadania całkowicie nieważne i niepilne – zazwyczaj nigdy nie starcza na nie czasu i zostają pominięte.
Odporność na stres
Stresujące sytuacje mogą utrudnić wykonywanie zadań oraz komunikację i zarządzanie pracownikami. Każdy manager powinien poznać sposoby radzenia sobie ze stresem, ponieważ może mieć on zgubny wpływ na wykonywaną pracę. Należy obserwować w jakich sytuacjach i jak objawia się zdenerwowanie. Aby zapobiegać efektom zbyt długiego stresu należy wymyślić sposób rozładowania emocji, wielu osobom pomaga uprawianie sportu: pływanie, siłownia, fitness. To nie tylko rozładowuje stres, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie.