Praca towarzyszy nam niemal codziennie i jest niezbędnym elementem naszego życia. Spędzamy w niej ok. 40 godzin tygodniowo. Powinno więc być to miejsce, w którym dobrze się czujemy i które pomaga nam realizować nasze życiowe cele. Jednak nie każde środowisko pracy, firma czy przedsiębiorstwo są dla nas najlepszym miejscem. Skąd wiedzieć, kiedy zmienić pracę?
Kiedy zmienić pracę? Gdy nie zarabiasz tyle, ile powinieneś
Zbyt niskie płace są jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z pracy. Jest to forma niedocenienia pracownika przez pracodawcę. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile powinni zarabiać. Zarobki bowiem są uzależnione nie tylko od zajmowanego stanowiska, ale i branży, a także posiadanych umiejętności. W niektórych branżach podaje się wynagrodzenie, jakie jest oferowane na danym stanowisku – np. branża IT, jednak to bardzo rzadka praktyka. Zazwyczaj płace pozostają tajemnicą i ciężko określić, ile powinno się zarabiać na danym stanowisku. Niektóre portale z ofertami pracy prowadzą jednak różne statystyki i dzięki temu można zorientować się o średniej płacy w danym zawodzie. Jeżeli po przeanalizowaniu średnich płac wyjdzie, że zarabiasz zbyt mało to znak, że pora zmienić pracę.
Masz inne przekonania niż reprezentuje firma
Całkowite przeciwieństwa w przekonaniach mogą stać się jedna z największych przeszkód kontynuowania pracy. Często zwalniamy się, ponieważ wizja prowadzonych przez nas działań nie odpowiada wizji czy zasadom firmy – np. w pracach związanych z marketingiem sposób prowadzenia kampanii reklamowych może stać się przyczyną rozstania z zajmowanym stanowiskiem. W końcu nikt nie chce robić tego, co uważa za kompletnie nieodpowiednie, zbędne lub bezsensowne. Przykładem może być również produkcja, gdzie wytwarzane są produkty bardzo niskiej jakości, jednak są sprzedawane, jako bardzo dobre lub ekskluzywne – sprzedawca takich rzeczy po pewnym czasie musi czuć się zmęczony ciągłym udawaniem i zachwalaniem produktu. Problemem może być także nieumiejętność sprzedaży produktu, w który się nie wierzy. W tej kategorii znajdują się również problemy z przyjęciem zasad czy wartości firmy. Jeżeli pracownikowi nie jest z nimi po drodze, powinien on zmienić pracę na inną.
Problemy ze współpracownikami lub szefem
Dobre kontakty w pracy to podstawa sukcesu, jeśli nie rozmawiasz z kolegami z pracy, nie lubisz ich lub nawet swojego szefa, to ciężko będzie Ci utrzymać się w pracy przez dłuższy czas. Będziesz coraz bardziej zmęczona przebywaniem w środowisku, które jest niekomfortowe. W miejscu pracy przebywamy przez sporą część dnia, dlatego nie warto zmuszać się do przebywania w miejscu, które nie pozwala na rozwój normalnych relacji. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest szukanie nowej pracy.
Nie rozwijasz się
Ciągle zajmujesz to samo stanowisko i wykonujesz te same zadania, nie dowiadujesz się żadnych nowych rzeczy, a na szkoleniu byłaś ostatni raz podczas studiów – masz pracę, która nie rozwija. Jeśli tak dalej pójdzie, to ciągle będziesz stać w tym samym miejscu i nie zdobędziesz nowych umiejętności, które pozwalają na szersze spojrzenie na zadania wykonywane w firmie. Podczas gdy znajomi będą zajmować coraz ważniejsze stanowiska, Ty będziesz tkwić przy tych samych zadaniach i w końcu twoje miejsce zajmie ktoś nowy z większą wiedzą. I to prowadzi nas do kolejnego punktu…
Brak awansów wewnętrznych
Jeśli firma nie rekrutuje na wyższe stanowiska z pracowników, których już ma – oznacza to, że pracownik jest tu raczej mało ważny i równie łatwo go zwolnić i wymienić na nowego. To jeszcze jeden znak, że pora na zmianę pracodawcy.