sprowadzanie towarów z Chin

Import towarów z Chin wiąże się z licznymi restrykcjami prawnymi. Aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo przesyłek przemierzających tysiące kilometrów w transporcie, należy dopełnić formalności związanych z cłem. Które aspekty sprowadzania towarów z Chin są szczególne istotne? Jak zacząć importować?

Bezpieczeństwo podstawą współpracy zagranicznej

Odprawa celna i formalności związane z legalnym przewiezieniem towarów za polską granicę wiążą się z wieloma przepisami prawnymi. Istotne jest więc korzystanie z oficjalnych kanałów informacyjnych, np. isztar. Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej prowadzony przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej jest portalem informacyjnym określającym wysokość taryf celnych obowiązujących na terenie RP. Isztar pozwala na klasyfikowanie i identyfikację każdego importowanego towaru, jest więc podstawowym elementem prowadzenia działalności.

Warto również zaznaczyć, że polski system ściśle współpracuje z europejskim TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich). Dzięki temu można na bieżąco śledzić zmiany w regulacjach dotyczących całej Europy.

Na co zwracać uwagę przy imporcie z Chin?

Podczas importu towarów z Chin należy zwracać uwagę głównie na taryfę celną. Mianem tym określa się indeks towarów, które są pogrupowane według skali cła. Na podstawie wykazu można dowiedzieć się nie tylko czy opłata celna obejmuje dany towar, ale również zapoznać się z listą obowiązujących stawek ustalanych odgórnie przez odpowiednie organy.

Sprowadzanie produktów wiąże się z ustalaniem wartości celnej. Warto więc znać podstawy naliczania opłat, zwolnień od cła oraz możliwości uzyskania zniżek. Co więcej, system isztar posiada oficjalny i modyfikowany na bieżąco indeks produktów, których importowanie jest zakazane. Prężna produkcja towarów na terenie Chin nie oznacza, że produkty zostaną dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Aby uniknąć konsekwencji prawnych, należy na bieżąco śledzić wykazy opracowane przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. 

Aby sprawnie i bezpiecznie sprowadzać towary z Chin, należy dokładnie zapoznać się z polskim serwisem isztar. Dzięki temu, że portal prowadzony jest przez instytucję państwową, można mieć pewność, iż wszystkie figurujące dane zostały zweryfikowane i są aktualne. To zdecydowanie najważniejsze źródło informacji dla importerów z Polski. Na podstawie zawartych wyznaczników można z łatwością obliczyć wysokość cła oraz sprawdzić czy sprowadzanie danego towaru jest zgodne z prawem Polski i całej Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here