Wszystko, co należy wiedzieć o założeniu firmy w Czechach

Czesi są krajem graniczącym z Polską, który jest chętnie wybierany na zagraniczne podróże. Wiele osób ma do nich bliżej niż do stolicy polskiego kraju. Oprócz tego, że Czechy kuszą pięknymi widokami, dobrym piwem i lokalną kuchnią, to warto mieć świadomość tego, że pokusę może stanowić założenie tam firmy. Przyznaje to wiele osób, które pomimo bariery językowej, postanowiły spróbować i teraz mają swoją firmę, która przynosi im nie lada zyski.

Czy każdy może założyć firmę w Czechach?

Tak, każdy ma możliwość założenia firmy po czeskiej stronie. Należy jedynie uzyskać zaświadczenie o niekaralności, bowiem taki dokument trzeba przedstawić w trakcie procesu rejestracji. Mowa tutaj nie tylko o Polakach, ale także obywatelach innych krajów. Zaświadczenie o niekaralności zdobywa się w kraju urodzenia lub też w tym państwie, gdzie mieszkało się przez ostatnich kilka lat. Istnieje także możliwość załatwienia takich formalności w Czechach, ponieważ tamtejszy rząd ma wgląd do europejskiego systemu, gdzie można znaleźć informacje o wszystkich obywatelach UE. Czy wymagane są inne dokumenty w trakcie założenia spółki w Czechach? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić adwokat, którego warto poprosić o pomoc. Zna się on bowiem na czeskim prawie, więc będzie w stanie udzielić odpowiednich wskazówek. Taką ofertę współpracy w trakcie rejestracji firmy, można znaleźć na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.

Forma prawna firmy w Czechach

Z pewnością trzeba będzie odpowiedzieć sobie na pytanie „Jaką formę prawną powinna mieć firma w Czechach?”.

Wśród osób, które już tego dokonały, często można spotkać opinię, że najkorzystniejszą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę zmiany, które zostały wprowadzone w 2021 roku. Dzięki temu przedsiębiorcy wykorzystujący tą formę prawną mają możliwość płacenia tzw. „super podatku”. Jest to po prostu składka, która została w całości ujednolicona. Można płacić jedną składkę, która zawiera opłatę na ubezpieczenie i zaliczkę na podatek dochodowy. Taka opłata, po przeliczaniu na polskie złotówki (należy wziąć pod uwagę przelicznik walutowy) wynosić może ok. 900 zł. Warto nadmienić, że korzystając z „super podatku” nie trzeba będzie również składać dodatkowego zeznania podatkowego. Jest to kolejna zaleta, która może sprawić, że nie trzeba będzie męczyć się z tyloma formalnościami do załatwienia. Aczkolwiek, istnieje również możliwość wyboru innej formy prawnej – w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ciekawostki na temat prowadzenia firmy w Czechach

Czy opłaca się założyć firmę w Czechach? Chcąc poznać odpowiedź na to pytanie, warto poznać kilka ciekawostek, które dotyczą tego tematu. Wśród nich można wymienić te, które tyczą się aut firmowych. W Czechach nie trzeba będzie przejmować się akcyzą, która tyczy się pojazdów mechanicznych, jakie importowane są z terenów innych krajów należących do UE. Chcąc załatwić formalności urzędowe, nie trzeba będzie specjalnie biegać po urzędach. Rząd wyszedł naprzeciw przedsiębiorcom, pozwalając im najróżniejsze formalności załatwić elektronicznie. Co więcej, mają oni możliwość korzystania z datová schránka. Jest to specjalna elektroniczna skrzynka urzędowa, która ułatwia komunikowanie się z administracją. Jednak najważniejszą kwestią jest czeski system podatkowy, który sprawia, że uzyskanie nadpłaconego podatku (o ile takowy faktycznie jest) nie sprawia żadnych trudności. Polska niestety w tej kwestii musi jeszcze wiele nadrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here