Wypadek za granicą — jak ubiegać się o odszkodowanie?

Zagraniczne podróże, delegacje lub wyjazdy w poszukiwaniu pracy są związane z ryzykiem. Brak odpowiedniej pogody, odwołane spotkanie w ostatniej chwili lub inne zdarzenie losowe potrafi zepsuć plany w przeciągu kilku chwil. Szczególnie istotne jednak są procedury i prawo stosowane w przypadku wypadków. Jeżeli nie znasz swoich praw, możesz nie dostać odpowiedniego odszkodowania lub niepotrzebnie męczyć się z procedurami. Każdy system ma charakterystyczną budowę i różni się od kraju do kraju. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić, w przypadku, gdy miałeś wypadek w Wielkiej Brytanii, czytaj dalej!

Komu należy się odszkodowanie?

W przypadku wypadków komunikacyjnych, w Wielkiej Brytanii istnieją trzy podstawowe grupy osób, którym przysługuje odszkodowanie za poniesione straty. Są nimi:

  • kierujący samochodem, który nie spowodował wypadku,
  • pasażerowie, niezależnie od rodzaju transportu, jaki wybrali (zarówno pasażerowie samochodów osobowych, jak i komunikacji miejskiej),
  • piesi, którzy ucierpieli na skutek zdarzenia.

Często zdarza się, że osoby uprawnione do odszkodowania nie starają się o nie, lub nie uzyskują pełnej jego wartości, gdyż nie znają odpowiednich procedur. Warto zapoznać się dokładnie z umową od ubezpieczyciela i zaznajomić z procesem dochodzenia do uzyskania odszkodowania. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czasu w przypadku nagłego zdarzenia losowego, ale też zwiększy świadomość praw uzyskanych po podpisaniu polisy.

Zakres rekompensaty

Podobnie jak w Polsce, odszkodowanie powinno pokrywać zarówno wszelkie koszty zdrowotne, jak i utracone korzyści, czyli suma, jaką z dużym prawdopodobieństwem byś uzyskał (na przykład pracując zawodowo), ale nie możesz ze względu na stan zdrowia. Odszkodowanie pokrywa fizyczne uszczerbki na zdrowiu (na przykład za złamaną kończynę, zwichnięcia, bóle, zadrapania, siniaki), obrażenia psychiczne (w tym stany lękowe, depresyjne i tym podobne), straty materialne (zniszczenie samochodu lub innego wartościowego mienia), koszty rehabilitacji, utratę dochodu lub możliwości do pracy.

Te wszystkie skutki wypadku dają Ci możliwość ubiegania się o należne Ci odszkodowanie. Pamiętaj, aby udokumentować zdarzenia (najlepiej za pomocą zdjęć lub filmów), poprosić o numer telefonu świadków zdarzenia, które będą mogły dokładnie opowiedzieć, jak dana sytuacja wyglądała, oraz uzyskać dane osobowe sprawcy.

Czas trwania procedury

To, jak szybko otrzymasz odszkodowanie, zależy od przygotowanych przez Ciebie dowodów, wspomnianych w powyższym akapicie, oraz od poziomu skomplikowania sprawy. Najłatwiejsze przypadki zajmują do trzech miesięcy. W przypadku złożonych przypadków lub niewystarczających dowodów sprawa może się przeciągnąć. Statystyki pokazują, że w bardziej skomplikowanych sprawach ubiegania się o odszkodowanie powypadkowe w UK, największą wygrywalnością cieszą się sprawy prowadzone przez adwokatów. Warto przemyśleć, czy nie lepiej zaufać profesjonaliście, szczególnie że większość z nich działa na zasadzie „no win, no fee”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here