Każdy z nas potrafi mówić, jednak niewielu robi to w sposób perfekcyjny. Właśnie dla takich osób przeznaczone jest szkolenie z wystąpień publicznych. Podpowiadamy, kto i kiedy konkretnie powinien z nich skorzystać?

Trudna sztuka mówienia

Język i mowa towarzyszy nam przez całe życie. Pierwsze świadome dźwięki, które mają jakiś sens zaczynamy wydawać, gdy mamy około pół roku. W tym samym czasie zaczynamy reagować na swoje imię. Pierwsze słowa pojawiają się w okolicach roku od narodzin. Są to z reguły słowa jak „mama”, „tata”, „papa”, „daj” i inne zbliżone. By porozmawiać z dzieckiem, wyciągnąć od niego informacje potrzebujemy jeszcze kilku, kilkunastu miesięcy. Zaś wraz z rozwojem, każdy z nas powiększa swój zasób słów. Według badań każdy z nas codziennie używa około 16 tysięcy słów, co nie oznacza jednak, że znamy ich dokładnie tyle. Możesz przecież zna słowo „wysublimowany”, ale używać je bardzo rzadko. Powszechnie uważa się, że im człowiek bardziej wykształcony, tym więcej zna słów i więcej ich używa. Jednak wykształcenie nie ma wpływu na jedną bardzo ważną cechę – starach lub wstyd przed wystąpieniami publicznymi.

Strach przed wyjściem na scenę

Są osoby, a jest ich całkiem nie mało, które boją się przemawiać publicznie. Skąd się bierze ich strach? Powody mogą być różne. Jak dobrze wiemy, to jacy jesteśmy w dużej mierze zależy od genów. Nasi rodzice mają niebieskie oczy? My również będziemy takie mieli. Mama jest blondynką, a tata brunetem? My raczej na pewno nie będziemy rudzi. Podobnie wygląda sprawa z cechami charakteru czy zdolnościami. Jeżeli mama czuje się jak ryba w wodzie występując publicznie, a tata się ich nie boi, my z pewnością również będziemy mieli dar do przemawiania. Oprócz genów, ważne jest również wychowanie. Na sukces sportowy mają większą szanse dzieci, które zaczęły trening we wczesnym dzieciństwie, niż te, które rozpoczęły go jako nastolatkowie. Wstyd czy strach przed wystąpieniami publicznymi przychodzi dokładnie tak samo. Można go zwalczyć już w dzieciństwie lub wręcz przeciwnie – wzmagać go.

Dla kogo wystąpienia publiczne szkolenie?

Niezależnie od tego, bardzo możliwe, że ty również potrzebujesz wystąpienia publiczne szkolenia. Dla kogo one są przeznaczone? W pierwszej kolejności dla osób, które w swojej pracy wykorzystują mowę. Są to chociażby: handlowcy, politycy czy prezenterzy telewizyjni. Warto tutaj zwrócić uwagę, że dodatkowe szkolenie, to część poszerzania ich kompetencji zawodowych. W powyższe zawody nie idą raczej ludzie, którzy boją się stać przed kamerą, mikrofonem czy przemawiać do tłumu obcych ludzi. Strach w ich profesjach jest zdecydowanie nie wskazany, ponieważ wyłącznie utrudnia pracę i osiąganie celów. Jednak to nie jedyna grupa, dla której szkolenie z wystąpień publicznych jest wskazane. Każdy z nas może się na nie zapisać po to, by poszerzyć swoje kompetencje. W dzisiejszych czasach ważne jest, by potrafić jak najwięcej i reagować na dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Być może odbyte szkolenie przyda się w przyszłości i zaprocentuje zdobyciem nowej, lepszej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here