Firmy prześcigają się we wdrażaniu rozwiązań, które mają pomóc pracownikom efektywniej i wydajniej pracować. Pracownicy często też uczestniczą w szkoleniach i kursach, które mają pomóc im w wyrobieniu dobrych nawyków oraz wyeliminowaniu przyzwyczajeń, które utrudniają skuteczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Jednak, aby poznać zasady efektywnej pracy, wcale nie trzeba uczestniczyć w rozlicznych szkoleniach. Wbrew pozorom jej reguły są bardzo proste w założeniu, jednakże trudne we wdrożeniu. Zastosowanie zasad efektywnej pracy w codziennym życiu wymaga samodyscypliny i odpowiedniego podejścia. Sprawdź, co pomaga pracować efektywniej.
Co daje zasady efektywnej pracy?
W pracy spędzamy średnio 8 godzin dziennie, jednak jak wynika ze statystyk, tylko część z tego czasu poświęcamy na pracę. Co najmniej 2-3 godziny marnujemy na pogaduszki przy kawie, uleganie rozpraszaczom czy przysłowiowe myślenie o niebieskich migdałach. Zasady efektywnej pracy pozwalają to zmienić. Co więcej, reguły te można wdrożyć do życia prywatnego i skutecznie zarządzać codziennymi zadaniami domowymi.
Zasadna nr 1: Zaplanuj zadania
Podstawowym błędem, który obniża efektywność wykonywanych działań, jest brak planu pracy. Chaotyczne wykonywanie zadań sprawia, że w połowie dnia nie wiadomo co się tak naprawdę zrobiło, a przy okazji można zapomnieć o najważniejszych obowiązkach i przeoczyć priorytety. Ustalenie planu dnia powinno być więc podstawowym punktem początku pracy. Plan można spisać na kartce lub w elektrycznym organizerze pracy.
Zasada nr 2: Ustalenie priorytetów i trzymanie się hierarchii
W planie dnia należy ustalić priorytety i najpilniejsze zadania. Powinny one znajdować się na szczycie listy i być tymi, które wykonuje się w pierwszej kolejności. Ze względu na to, że większość ludzi najbardziej wydajnych jest rano, dobrze jest od zadań pilnych i trudnych rozpocząć pracę, zwiększy to efektywność i skuteczność działań.
Ustalonej hierarchii należy się również trzymać. Mail od szefa czy prośba współpracownika nie powinna wywracać ustalonych priorytetów do góry nogami, chyba że jest to absolutnie konieczne i wynika z sytuacji kryzysowej.
Zasada nr 3: unikaj rozpraszaczy
Na efektywność pracy duży wpływa ma to, jak bardzo podatni jesteśmy na różnego rodzaju rozpraszacze. Na ich działanie jesteśmy narażeni, zarówno pracując w domu, jak i w biurze. Dlatego też, jeżeli masz do wykonania pilne zadania, nie włączaj stron internetowych czy portali społecznościach. Zajmuje się wykonywaniem zadania, to podniesie efektywność pracy.
Zasada nr 4: zadbaj o miejsce pracy
To gdzie pracujemy, znacząco wpływa na efektywność wykonywanych zadań. Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy pomaga się skupić na obowiązkach i nie rozprasza. Aby efektywnie pracować, warto zadać o porządek na biurko oraz zatroszczyć się o to, aby wszystkie niezbędne do pracy rzeczy znajdowały się pod ręką.
Zasada nr 5: daj sobie odpocząć
Aby efektywnie pracować i skutecznie wykonywać swoje obowiązki trzeba być pełnym energii i chęci do pracy. Zmęczony, niewyspany i zestresowany pracownik taki nie będzie. Problem przepracowania i nie umiejętność odpoczynku dotyczy coraz większej rzeszy osób. Staraj się oni wykonywać jak najwięcej zadań, nie widząc przy tym, że ich praca jest nieefektywna, a wyniki często marne. Dlatego dbaj o to, aby praca nie była sensem twojego życia i zatroszcz się o czas, w którym możesz się zrelaksować i odsapnąć od biznesowych zadań.