Firmy prześcigają się we wdrażaniu rozwiązań, które mają pomóc pracownikom efektywniej i wydajniej pracować. Pracownicy często też uczestniczą w szkoleniach i kursach, które mają pomóc im w wyrobieniu dobrych nawyków oraz wyeliminowaniu przyzwyczajeń, które utrudniają skuteczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Jednak, aby poznać zasady efektywnej pracy, wcale nie trzeba uczestniczyć w rozlicznych szkoleniach. Wbrew pozorom jej reguły są bardzo proste w założeniu, jednakże trudne we wdrożeniu. Zastosowanie zasad efektywnej pracy w codziennym życiu wymaga samodyscypliny i odpowiedniego podejścia. Sprawdź, co pomaga pracować efektywniej.

Co daje zasady efektywnej pracy?

W pracy spędzamy średnio 8 godzin dziennie, jednak jak wynika ze statystyk, tylko część z tego czasu poświęcamy na pracę. Co najmniej 2-3 godziny marnujemy na pogaduszki przy kawie, uleganie rozpraszaczom czy przysłowiowe myślenie o niebieskich migdałach. Zasady efektywnej pracy pozwalają to zmienić. Co więcej, reguły te można wdrożyć do życia prywatnego i skutecznie zarządzać codziennymi zadaniami domowymi.

Zasadna nr 1:  Zaplanuj zadania

Podstawowym błędem, który obniża efektywność wykonywanych działań, jest brak planu pracy. Chaotyczne wykonywanie zadań sprawia, że w połowie dnia nie wiadomo co się tak naprawdę zrobiło, a przy okazji można zapomnieć o najważniejszych obowiązkach i przeoczyć priorytety. Ustalenie planu dnia powinno być więc podstawowym punktem początku pracy. Plan można spisać na kartce lub w elektrycznym organizerze pracy.

Zasada nr 2: Ustalenie priorytetów i trzymanie się hierarchii

W planie dnia należy ustalić priorytety i najpilniejsze zadania. Powinny one znajdować się na szczycie listy i być tymi, które wykonuje się w pierwszej kolejności. Ze względu na to, że większość ludzi najbardziej wydajnych jest rano, dobrze jest od zadań pilnych i trudnych rozpocząć pracę, zwiększy to efektywność i skuteczność działań.

jak efektywnie pracowac

Ustalonej hierarchii należy się również trzymać. Mail od szefa czy prośba współpracownika nie powinna wywracać ustalonych priorytetów do góry nogami, chyba że jest to absolutnie konieczne i wynika z sytuacji kryzysowej.

Zasada nr 3: unikaj rozpraszaczy

Na efektywność pracy duży wpływa ma to, jak bardzo podatni jesteśmy na różnego rodzaju rozpraszacze. Na ich działanie jesteśmy narażeni, zarówno pracując w domu, jak i w biurze. Dlatego też, jeżeli masz do wykonania pilne zadania, nie włączaj stron internetowych czy portali społecznościach. Zajmuje się wykonywaniem zadania, to podniesie efektywność pracy.

Zasada nr 4: zadbaj o miejsce pracy

To gdzie pracujemy, znacząco wpływa na efektywność wykonywanych zadań. Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy pomaga się skupić na obowiązkach i nie rozprasza. Aby efektywnie pracować, warto zadać o porządek na biurko oraz zatroszczyć się o to, aby wszystkie niezbędne do pracy rzeczy znajdowały się pod ręką.

zasady efektywnej pracyy

Zasada nr 5: daj sobie odpocząć

Aby efektywnie pracować i skutecznie wykonywać swoje obowiązki trzeba być pełnym energii i chęci do pracy. Zmęczony, niewyspany i zestresowany pracownik taki nie będzie. Problem przepracowania i nie umiejętność odpoczynku dotyczy coraz większej rzeszy osób. Staraj się oni wykonywać jak najwięcej zadań, nie widząc przy tym, że ich praca jest nieefektywna, a wyniki często marne. Dlatego dbaj o to, aby praca nie była sensem twojego życia i zatroszcz się o czas, w  którym możesz się zrelaksować i odsapnąć od biznesowych zadań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here