Jak wynika z Ustawy Prawo Energetyczne, każdy ma możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i narzekasz na zbyt wysokie rachunki za prąd, najwyższy czas, aby rozważyć zmianę dostawcy energii. Jak zatem zmienić sprzedawcę prądu?
Energia dla firmy – najważniejsze informacje
Taryfy dystrybucyjne zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Nawet jeżeli zmienisz dotychczasowego dostawcę prądu, możesz być pewien, że nie ulegną one zmianie. Podobnie z jakością dostarczanych usług – nie ulegnie ona pogorszeniu. Wszystko to leży bowiem po stronie operatora. Obecnie istnieje wielu sprzedawców energii, dlatego możesz spodziewać się dużego wyboru, a co za tym idzie – konkurencyjnych cen.
Zmiana sprzedawcy jest też całkowicie bezpłatna. Wynika to ze wspomnianej wcześniej ustawy Prawo Energetyczne. Jeżeli decydujesz się na pierwszą zmianę sprzedawcy energii i jesteś odbiorcą przyłączonym do średniego napięcia, możesz być jedynie zobowiązany do modernizacji swojego układu pomiarowego. Szczegółowe informacje na ten temat oraz ewentualne wymogi, jakie musisz wówczas spełnić, znajdziesz w instrukcji Operatora Systemu Dystrybucyjnego, a więc zarządcy sieci, opublikowanej na jego stronie internetowej. Sam decydujesz też, ile razy zamierzasz zmienić swojego dostawcę prądu. Nie ma żadnych regulacji prawnych względem tego. Zawsze możesz wypowiedzieć umowę swojemu dotychczasowemu dostawcy i zdecydować się tym samym na bardziej korzystną ofertę.
Zmiana sprzedawcy prądu – jak to zrobić?
Zmiana sprzedawcy prądu dla firm nie jest skomplikowaną procedurą. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę swojemu dotychczasowemu dostawcy i zawrzeć ją z nowym. Wszelkie formalności bierze najczęściej na siebie nowy sprzedawca prądu. Twoim zadaniem będzie w tym przypadku tylko i wyłącznie wybór konkretnego dostawcy. Warto wspomnieć, że Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych bardzo często na swoich stronach publikują dokładne zasady, jakie obowiązują przy zmianie sprzedawcy. Należy też mieć świadomość, że poszczególne taryfy dostępne w ofercie operatorów mogą się różnić między sobą. Z reguły dostępna jest taryfa C11, która posiada stałą stawkę przez całą dobę, a także taryfy C12, które są dwustrefowe – wówczas obowiązują inne stawki w godzinach szczytu i inne poza szczytem (znacznie niższe). Warto oczywiście wybrać taryfę w pełni odpowiadającą specyfice prowadzonego przez nas biznesu. Przed zawarciem umowy z nowym sprzedawcą prądu dla firm warto też dokładnie sprawdzić, czy obejmuje ona jakieś dodatkowe opłaty np. abonamentowe lub handlowe.
Pierwsza zmiana sprzedawcy prądu zamyka się w okresie 30 dni. Przy każdej kolejnej zmianie czas ten skraca się do 2 tygodni. Do tego należy jeszcze doliczyć czas związany z wypowiedzeniem umowy poprzedniemu dostawcy energii elektrycznej – może on wynosić maksymalnie 3 miesiące.
Jeżeli wybierzesz korzystną ofertę na zakup energii elektrycznej, szybko dostrzeżesz, że Twoje rachunki za prąd uległy znacznemu obniżeniu. Zmiana sprzedawcy prądu wiąże się także z otrzymywaniem dwóch faktur. Jedna dotyczyć będzie zużytej energii elektrycznej i zostanie wystawiona przez nowego sprzedawcę energii, druga z kolei wiązać się będzie z usługą dystrybucji i wystawi ją Operator Systemu Dystrybucyjnego, a więc zarządca sieci. Mimo iż zmienisz sprzedawcę energii elektrycznej dla firm, opłaty za dystrybucję będą oczywiście zgodne z taryfą Twojego dystrybutora.
Zmiana sprzedawcy prądu to rozwiązanie, które powinien rozważyć każdy właściciel biznesu. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużego nakładu pracy, a może przyczynić się do znaczących oszczędności!
zdjęcie: adobe stock