jak napisac pierwsze cv

Brak doświadczenia zawodowego to jedna z głównych bolączek kandydatów. Cierpią na nią szczególnie ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem pracy. Ten brak postrzegają często jako swój największy minus i boją się czy pracodawcy będą zainteresowani pracownikiem bez doświadczenia zawodowego. Należy jednak pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał, a kluczem do znalezienia pracy bez doświadczenia, jest odpowiednie zaprezentowanie siebie.

CV osoby bez doświadczenia zawodowego

Jeżeli nigdzie wcześniej się nie pracowało, w CV pole doświadczenie będzie puste. Wielu kandydatów martwi się, że to już na wstępie przekreśli ich szanse na zainteresowanie pracodawcy. Tymczasem jak przekonują specjaliści ds. rekrutacji, wcale tak nie musi być. Konieczne jest jednak przygotowanie profesjonalnego  CV. Najważniejsze informacje w CV osoby bez doświadczenia to: imię i nazwisko, zdjęcie, podsumowanie zawodowe, umiejętności i języki obce. Sekcje te powinny się wyróżniać i od razu wpadać w oko, dzięki czemu pracodawca od razu zauważy mocne strony kandydata.

jak szukac pracy bez doswiadczenia zawodowego

Jak szukać pracy bez doświadczenia?

Najmocniejszym punktem resume osoby bez doświadczenia powinno być podsumowanie zawodowe.  Warto w nim jasno określić  czym się aktualnie zajmuje (np. jestem studentem, skończyłem szkole policealna itd.) przedstawić, jakie ma się zainteresowania zawodowe oraz swoje motywacje.  Odpowiednio przygotowana notka sprawi, że pracodawca zainteresuje się nawet osobą bez doświadczenia. Dobrze jest te kilka zdań przygotować indywidualnie do każdej firmy, a nie wysłać szablonowej wypowiedzi.

Znajomość języków obcych na rynku pracy

Znajomość języków obcych to dziś jedna z tych umiejętności, która jest najwyżej oceniana przez pracodawców. Jeśli znasz jakiś język w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, poszukiwania pracy będą o wiele łatwiejsze. Wielu pracodawców poszukuje kandydatów bez doświadczenia, ale ze znajomością języka obcego. Takich ofert można szukać np. na niższych stanowiskach w korporacjach.

Postaw na praktykę

W pierwszym CV warto zaznaczyć umiejętności praktyczne, które się posiada. Mogły być one nabyte podczas staży, praktyk czy wolontariatu studenckiego lub też zdobyte poprzez kursy i szkolenia. Warto wymienić je wszystkie, nawet te, które na pierwszy rzut oka wydają ci się nic nieznaczące. Umiejętności, jakie możesz wpisać to np.: obsługa komputera, urządzeń biurowych, wyszukiwanie informacji w sieci itd.

jak szukac pierwszej pracy

Praktyki, staże, szkolenia – czyli aktywność studencka

Jeżeli w czasie studiów uczestniczyło się w praktykach, stażach czy innych formach samorozwoju powinny być one uwzględnione w CV osób poszukujących pierwszej pracy. Pracodawca otrzyma wtedy jasny sygnał, że jest się  pro aktywnym i otwartym na naukę. W pierwszym CV warto też wspomnieć o wolontariatach studenckich czy innej aktywności np. organizacji konferencji studenckich, uczestnictwie w kołach naukowych, pełnieniu funkcji starosty roku itd.

Umiejętności miękki na rynku pracy

Na dzisiejszym roku pracy oprócz doświadczenia i umiejętności twardych liczą się tez kompetencje miękkie. Trzeba więc zastanowić się, jaką  jest się osobą  i wymień te cechy, które cię charakteryzują. Może to być np. kreatywność, umiejętność działania w stresowych sytuacjach czy skrupulatność – wymienione cechy dobrze jest poprzeć przykładami np. z uczelnianego życia.

Szukając pierwszej pracy, trzeba też pamiętać, że ma być ona startem w dorosłe życie. Nie ma co od razu mieć wysokich oczekiwań i liczyć na posadę managera (takie historie zdarzają się tylko w filmach). Zadaniem osoby bez doświadczenia zawodowego powinno być znalezienie takiej pracy, która będzie odpowiadać celom, kto chce się osiągnąć na rynku pracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here