Stres w pracy jest zjawiskiem powszechnym i nieuniknionym. W odpowiednich dawkach może motywować i pobudzać do działania, jednak w przewlekłej wersji może prowadzić do wypalenia zawodowego, obniżenia wydajności czy nawet problemów zdrowotnych. Efektywne zarządzanie stresem w środowisku zawodowym jest niezwykle ważne zarówno dla osób zatrudnionych, jak i firm. Na czym polega?
Rozpoznanie źródeł stresu
Pierwszym krokiem w zarządzaniu stresem jest zidentyfikowanie jego źródeł. Stres w pracy może wynikać m.in. z nadmiernego obciążenia obowiązkami, braku jasno określonych obowiązków i celów, konfliktów, niskiego, nieadekwatnego wynagrodzenia, braku wsparcia, kiepskiej atmosfery czy nadmiernej presji na osiąganie sukcesów. Każda organizacja powinna dobrze rozumieć, jakie są przyczyny stresu w jej działaniu, a także jakie czynniki najczęściej oddziałują na same osoby pracujące, powodując u nich stres. Świadomość przyczyn pozwala na podjęcie odpowiednich działań mających na celu ich eliminację lub zminimalizowanie.
Planowanie i organizacja pracy
Warto w tym względzie przyjrzeć się metodom organizacji pracy. To podstawa, gdyż właściwie zorganizowane środowisko i umiejętne zarządzanie czasem oraz obowiązkami może znacząco obniżyć poziom stresu. Oznacza to wprowadzenie np. elastycznego czasu pracy czy szczegółowe monitorowanie obłożenia zadaniami. Szczególnie w dużych organizacjach ryzyko przegapienia punktu krytycznego natężenia stresu jest wysokie. Z tego względu wprowadzenie systemowych działań pozwoli znacznie szybciej zapobiec zagrożeniom, jakie się z nim wiążą.
Well-being jako strategia
Dbanie o dobrostan osób zatrudnionych nie oznacza, że korzystanie z rozwiązań innych organizacji i przenoszenie ich 1:1 przyniesie pozytywne skutki. Dlatego tak ważna jest diagnoza faktycznych potrzeb w firmy pod tym względem. Liderki i liderzy mogą nie mieć jasnego obrazu sytuacji, dlatego należy zwrócić się do osób pracujących i poznać ich faktyczne potrzeby. Równie ważne, aby działanie w kierunku dobrostanu nie były incydentalne, ale zaplanowane i realizowane cyklicznie. Oznacza to, że dbałość o well-being jest elementem kultury organizacyjnej.
Firmy miewają z tym trudności, gdyż wymaga to nierzadko dość rewolucyjnej zmiany w wielu obszarach. W wyznaczeniu kluczowych elementów oraz wypracowaniu programu rozwojowego warto skorzystać ze wsparcia wiarygodnego partnera. W Impact przeprowadzamy programy rozwojowe w nowoczesnej metodzie experential learning, składającą się z czterech sfer – wiedzy, umiejętności, refleksji i bezpośredniego doświadczenia. Wierzymy, że środowisko zawodowe to miejsce, które powinno skłaniać ku ciągłej nauce, eksperymentom i wyciąganiu wniosków – nie tylko w obszarze dobrostanu wszystkich zainteresowanych.
Wsparcie ze strony przełożonych, współpracowniczek i współpracowników
Ponadto radzenie sobie ze stresem osób w zespołach jest jednym z zadań kadry zarządzającej. Powinna ona zapewnić przestrzeń, aby wszyscy mogli swobodnie dzielić się swoimi obawami i problemami. Poza tym dobrym rozwiązaniem są regularne sesje mentoringowe lub coachingowe, które pomagają pracownikom radzić sobie z trudnościami i rozwijać swoje umiejętności.
Ustalanie granic
Współczesne technologie sprawiają, że granice między pracą a życiem prywatnym często się zacierają. Ważne jest, aby osoby zatrudnione umiały ustalać granice i oddzielać życie zawodowe od prywatnego. Należy więc m.in. zachęcać je do wyłączania służbowych telefonów i e-maili po godzinach pracy, ale również do wykorzystywania przysługującego urlopu czy zwolnienia lekarskiego. W ten sposób zarządzanie stresem staje się prostsze, gdyż osoby zatrudnione doskonale zdają sobie sprawę, że mogą się wyleczyć lub „podładować baterie” poza organizacją bez żadnych obaw.