Biuro księgowe czy samodzielne prowadzenie księgowości?

Prowadząc niewielką działalność gospodarczą zapewne zastanawiasz się, jak najlepiej rozwiązać kwestie księgowe. W zależności od złożoności struktury organizacyjnej firmy każda z metod rozliczania działalności ma swoje mocne i słabe strony. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojej firmy.

Mała firma

Działalność jednoosobowa, firma rodzinna czy mikro przedsiębiorstwo nie posiadają ogromnych potrzeb, jeżeli chodzi o księgowość. Działają na rynku lokalnym lub online i najczęściej wygenerowany przez nie dochód nie pozwala na dodatkowe obciążenie w postaci korzystania z usług zewnętrznych księgowych. Prowadząc taką firmę można zdecydować się na pełną bądź uproszczoną formę księgowości. Ta druga może być prowadzona w postaci karty podatkowej, ewidencji przychodów lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Osobiste dokumentowanie działalności nie stanowi problemu tak długo, jak jesteś konsekwentny w swoich obowiązkach i nie wykonujesz zadań księgowych w większym stopniu niż swoich własnych.

Średni biznes

W przypadku dynamicznego rozwoju firmy przybywa faktur i zobowiązań dotyczących bieżącej obsługi kadr i płac. W takiej sytuacji wiele przedsiębiorstw decyduje się na stworzenie własnego działu księgowego lub na outsourcing tego typu zadań do profesjonalnych biur rachunkowych. Samodzielna praca stwarzałaby zbyt dużo obowiązków i wymagałaby nieustannego pamiętania o kwestiach takich jak odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, składanie deklaracji VAT, opłacanie składek ZUS, opisywania faktur i prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, nie zapominając o wypłacie pensji. Dobre biuro rachunkowe pomoże Ci w utrzymaniu porządku w dokumentach, a także zapewni terminowość opłat.

Duża korporacja

Im większa jest firma, tym większe ma zapotrzebowanie na obsługę księgową . Firmy posiadające wiele filii bądź działające międzynarodowo charakteryzują się mnogością przeprowadzanych transakcji i dużą liczbą pracowników. Mając taką firmę nie rozliczysz się już sam. Wskazane jest zatrudnienie całego sztabu księgowych, który będzie na bieżąco wspierać Twoją działalność. Warto też rozeznać się w cenach biur rachunkowych oferujących kompleksową obsługę finansową, gdyż może okazać się to korzystniejszym cenowo rozwiązaniem. Pamiętaj tylko, żeby zarówno swoich pracowników, jak i biuro księgowe wybierać z głową i stawiać na doświadczenie, wiedzę i opinię innych – czy to byłych pracodawców, czy obecnych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here