Jakie są obowiązki podatkowe polskiej firmy w Niemczech

Niemcy to niezwykle kuszący kierunek dla ambitnych przedsiębiorców, którzy pragną rozwinąć swoją firmę i wyjść z ofertą na zagraniczy rynek. Bliska odległość od granicy z Polską oraz obca waluta z korzystnym i stabilnym kursem to argumenty co roku przekonujące wielu polskich właścicieli przedsiębiorstw. Jednak zanim zdecydujesz się na ekspansję oferty na rynek niemiecki, warto poznać podstawowe informacje o systemie podatkowym w tym państwie i najważniejszych obowiązkach przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej o rozliczeniu polskiej firmy w Niemczech!

W jaki sytuacjach polski przedsiębiorca musi płacić podatki w Niemczech?

Każda firma prowadząca działalność na terenie Niemiec ma obowiązek opłacania podatku od uzyskanych dochodów. Podstawą do obliczenia podatku jest wysokość dochodu z prowadzonej działalności, pomniejszona o stosowną kwotę wolną od podatku obowiązującą w danym roku podatkowym. Wyjątkiem są firmy posiadające siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności poza granicami Niemiec, a które mogą być zwolnione z obowiązku opłacania podatku w tym kraju.

Jak sprawdzić obowiązek podatkowy?

Firmy prowadzące działalność na terenie zachodniego sąsiada Polski zobowiązane są do corocznego składania dokumentacji w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt) w celu rozliczenia polskiej firmy w Niemczech. Ostateczny termin składania dokumentów to 31 lipca roku następującego po roku rozliczeniowym, jednak zaleca się dokonanie tego jak najwcześniej.

W szczególności firmy posiadające niemiecki numer podatkowy (Steuernummer), które ubiegają się o zwolnienie z podatku budowlanego, są zobowiązane do sprawdzenia swojego obowiązku podatkowego w Niemczech. Opóźnienie w złożeniu deklaracji uniemożliwia otrzymanie zgody ze strony urzędu, co może prowadzić do mniejszych przychodów ze zleceń w kolejnym roku.

Do dokumentów niezbędnych do weryfikacji obowiązku podatkowego należą między innymi:

  • zestawienie prac prowadzonych na terenie Niemiec,

  • informacje dotyczące pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech,

  • polskie zeznanie podatkowe,

  • faktury wystawione przez firmę,

  • aktualny certyfikat rezydencji.

Niekompletne lub błędne dokumenty mogą znacząco przedłużyć cały proces.

Poznaj różnice pomiędzy nieograniczonym a ograniczonym obowiązkiem podatkowym

System podatkowy w Niemczech rozróżnia dwa główne rodzaje obowiązku podatkowego – ograniczony i nieograniczony. Jakie są kluczowe różnice między nimi?

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

Osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym mają dostęp do wszystkich ulg i zwolnień przewidzianych dla niemieckich podatników. Warunkiem jest przepracowanie co najmniej 183 dni w Niemczech.

Ograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

Osoby przebywające w Niemczech krócej niż 183 dni mają mniejszą możliwość skorzystania z korzystnych ulg podatkowych. Mogą one jednak skorzystać z nieograniczonego obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy ponad 90% ich dochodów pochodzi z Niemiec i jest tam opodatkowanych, a dochody z innych krajów nie przekraczają limitów ustalonych na dany rok.

Rozliczenie polskiej firmy w Niemczech jest obowiązkową czynnością dla każdego przedsiębiorcy. Dla osób dopiero rozpoczynających prowadzenie firmy na terenie zachodniego sąsiada Polski ten proces może być szczególnie problematyczny. Jeśli nie masz czasu lub wystarczającej wiedzy z zakresu niemieckich przepisów podatkowych, warto skorzystać z pomocy doświadczonych księgowych zajmujących się profesjonalną obsługą podatkową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here