Dzięki szkoleniom i kursom można zdobyć specjalistyczną wiedzę, umiejętności i uprawnienia, które z pewnością pomogą w uzyskaniu dobrze płatnej pracy. Polski rynek usług szkoleniowych oferuje multum możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, jednak nie wszystkie dają gwarancję zatrudnienia. Jakie kursy warto zatem wybrać? Poniżej przedstawimy pokrótce kilka bardzo dobrze rokujących przykładów.

Operator żurawi samojezdnych

Aktualnie na rynku pracy można znaleźć dużą ilość ofert dla specjalistów z tej dziedziny. Kursy tego typu pozwalają zdobyć uprawnienia do obsługi żurawi o różnym udźwigu, a zaawansowanym operatorom dają możliwość podniesienia kwalifikacji na obsługę dźwigów bez ograniczeń udźwigu. Takie szkolenie kończy się egzaminem przed komisją UDT (Urzędu Dozoru Technicznego), co jest w wielu przypadkach podstawowym kryterium zatrudnienia. Kurs możesz przeprowadzić np. w Centrum Szkoleń Zawodowych Grema.

Aby móc podjąć się takiego kursu trzeba mieć ukończone 18 lat, zdobyć przynajmniej podstawowe wykształcenie oraz mieć za sobą aktualne badania lekarskie i psychologiczne.

żuraw wieżowy

Obsługa i programowanie obrabiarek CNC

Kursy tego typu dają niemal 100% szansę na uzyskanie zawodu programisty maszyn numerycznych. Dzięki podstawowemu szkoleniu trwającemu 50 godzin można opanować w stopniu pozwalającym na samodzielną pracę podstawy obsługi i programowania obrabiarek CNC oraz współrzędnościowej maszyny pomiarowej. Dłuższe kursy oferują wyższe stopnie zaawansowania. Zajęcia obejmują część teoretyczną i praktyczną. Szkolenie kończy się egzaminem pozwalającym uzyskać potrzebne w tej pracy zaświadczenia.

Operator wózka widłowego

Bardzo chętnie wybierany typ kursów, pozwalający znaleźć pracę w większości firm dystrybucyjnych, czy produkcyjnych nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Dzięki nim można uzyskać uprawnienia do obsługi wózków widłowych różnych typów i o różnym napędzie. Szkolenia wieńczy egzamin przed komisją UDT.

Warunkami przystąpienia do kursu są: przynajmniej podstawowe wykształcenie, ukończone 18 lat oraz aktualne badania lekarskie i psychologiczne.

operator wózka widłowego

Opiekun osób starszych

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo ofert dla opiekunów osób starszych, szczególnie za granicą. Kursy tego typu pozwalają poznać praktyczne i teoretyczne podstawy takiego zawodu, które przydają się także w codziennym życiu.

Podstawy księgowości

Właściwie każde przedsiębiorstwo potrzebuje osób zajmujących się księgami, podatkami i przepisami. Dlatego też kursy księgowości należą do grupy bardzo przydatnych kursów. Dzięki nim można się dowiedzieć jak prawidłowo prowadzić księgi oraz poznać zagadnienia z zakresu rachunkowości. Dobrze jest też skorzystać z nich w przypadku, gdy prowadzi się własną działalność, zwłaszcza jednoosobową.

Kursy językowe

Wiele zawodów wymaga znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Najczęściej będzie to angielski, będący właściwie językiem międzynarodowym. Coraz częściej pojawiają się jednak oferty dla osób posługujących się mniej popularnym lub niestandardowym językiem, gdyż z każdym rokiem coraz więcej firm nawiązuje współpracę np. z krajami azjatyckimi. Podniesienie swoich kwalifikacji językowych jest więc opcją wartą rozważenia.

Szkolenia komputerowe

Komputery są obecne w niemal każdej dziedzinie życia. W związku z tym bardzo często pojawiają się oferty pracy dla programistów czy grafików. Oferty szkoleniowe obejmują m.in. kursy programowania w różnych językach (np. Java, C++) oraz obsługi programów graficznych (np. Photoshop). Popularna jest także obsługa sieci.

szkolenie komputerowe

Kierowca samochodu ciężarowego

Branża transportowa wciąż pozostaje jedną z najprężniej się rozwijających. W związku z tym często pojawiają się oferty pracy dla kierowców samochodów ciężarowych. Kurs wymaganego w przypadku tych pojazdów prawa jazdy kat. C trwa około 190 godzin lub 230+ w przypadku kategorii C plus E.

Szkolenia SEP

Są to kursy dotyczące montażu, obsługi, konserwacji, remontów oraz prac kontrolno-pomiarowych (czyli eksploatacji lub dozoru) urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Dzielą się one na trzy grupy — elektryczną, cieplną i gazową. Kursy tego typu kończą się egzaminem przed Komisją powołaną przez Prezesa URE: Stowarzyszenia Elektryków Polskich lub Komisją Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, którego zdanie daje uprawnienia SEP ważne przez 5 lat.

Podsumowanie

Kursy i szkolenia są bardzo dobrym sposobem na zapewnienie sobie rozwoju zawodowego i osobistego. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiś kurs czy szkolenie, warto sprawę głęboko przemyśleć. Nie ma bowiem sensu inwestować w umiejętności, których w żaden sposób nie wykorzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here