Jak uczyć się angielskiej gramatyki

Płynne posługiwanie się językiem angielskim nie jest możliwe bez znajomości choćby podstaw jego gramatyki. Dziś więc opowiemy o tym, jak zacząć uczyć się gramatyki języka angielskiego. To kilka cennych porad, dzięki którym szybko opanujesz i utrwalisz zasady gramatyczne języka angielskiego – zapraszamy do lektury!

Gramatyka – szkielet języka angielskiego

Naukę języka angielskiego możemy podzielić na dwie podstawowe części. Pierwsza to słownictwo, druga to gramatyka angielska. Tak jak w większości języków, tak w angielskim słowa występują w różnych formach. To właśnie dzięki znajomości zasad gramatyki wiemy, której formy danego słowa użyć. Posłużmy się tutaj prostym przykładem – angielska forma słowa widzieć to „to see”. Jeżeli więc chcemy powiedzieć po angielsku zdanie:

„Ja widzę górę”

To powiemy: I see a mountain. Jest to zdanie w czasie Present Simple (teraźniejszym).

Jeżeli chcielibyśmy powiedzieć „Ja widziałem górę” to w tym celu należy użyć formy czasownika i szyku zdania odpowiedniego dla czasu Past Simple – czyli:

„I saw a mountain.”

W języku angielskim stosuje się aż 12 czasów

I przy każdym z nich używa się innej odmiany i konstrukcji zdania. Przy niektórych, do czasownika trzeba dodać końcówkę „-ing”. Czasem również w zdaniach pojawiają się dodatkowe słowa takie jak „have” czy „been”. Dziś piszemy jednak o nauce angielskiej gramatyki od zera – dlatego w pierwszej kolejności naucz się trzech podstawowych czasów. Ich znajomość umożliwi Ci komunikację po angielsku i jest podstawą do dalszej nauki tego języka.

Zacznij od nauki prostych czasów i odmian czasowników

Trzy najprostsze czasy w języku angielskim to Present Simple (teraźniejszy prosty), Past Simple (przeszły prosty) oraz Future Simple (przyszły prosty). Skoro już napisaliśmy zdanie „I see a mountain” w czasie Present Simple oraz formę tego zdania w czasie przeszłym. To teraz napiszemy jeszcze jak powiedzieć: „Ja zobaczę górę”. Jest to oczywiście zdanie w czasie przyszłym dlatego, aby przetłumaczyć je na angielski, użyjemy czasu przyszłego prostego, w którym po zaimku osobowym (pl. Ja, eng. I) dodajemy „will” a forma czasownika pozostaje taka sama, jak w czasie teraźniejszym. „I will see a mountain” – to poprawne tłumaczenie zdania „Ja zobaczę górę” na język angielski.

Postaw na systematyczność

Regularne przyswajanie słownictwa i zasad gramatyki jest bardzo ważne przy nauce języków obcych – nie inaczej jest oczywiście z językiem angielskim. Dlatego staraj się regularnie powtarzać i utrwalać zdobytą wiedzę. Dobrym pomysłem jest używanie aplikacji do nauki języka angielskiego, oglądanie filmów z angielskim lektorem oraz oczywiście zapisanie się na lekcje angielskiego online lub w formie stacjonarnej.

Ucz się słownictwa samodzielnie i z nauczycielem

Już we wstępie wspomnieliśmy, że gramatyka obok słownictwa jest jedną z podstawowych części języka angielskiego. Bez znajomości słówek nie stworzymy przecież poprawnego zdania. Dlatego równolegle z gramatyką warto uczyć się słownictwa – najlepiej z książek lub pomocy dydaktycznych, które zazwyczaj udostępnia szkoła języka angielskiego. W szybkim opanowaniu gramatyki niezwykle pomocne są również zajęcia z nauczycielem lub lektorem. Dzięki nim szybciej zrobisz postępy, a także unikniesz powielania i co gorsza, utrwalania błędów. Podsumowując – systematyczna samodzielna nauka oraz regularne wsparcie nauczyciela w ramach cotygodniowych lekcji z pewnością sprawią, że w niedługim czasie opanujesz podstawy języka angielskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here