Odpowiedni ubiór na pogrzeb

Pogrzeb to uroczystość, która wymaga odpowiedniego przygotowania, oprawy i zadbania o detale. Rodzina pogrążona w żałobie musi mieć na uwadze nie tylko to, jaką odzież wybrać dla zmarłego, ale i dla siebie. Okoliczności są smutne i trudne dla najbliższych, a także znajomych czy przyjaciół, jednak to wciąż uroczystość, podczas której obowiązują zasady odnośnie do stroju. Jaki ubiór będzie odpowiedni na pogrzeb? Co wybrać zimą, a co latem? Czy kolor czarny jest obowiązkowy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Kolor odzieży ubieranej na pogrzeb

Kolor czarny nieodmiennie kojarzy się z okresem żałoby i uroczystością pogrzebową. Wybierają go bardzo często najbliżsi, ale i osoby niespokrewnione, które uczestniczą w ceremonii pogrzebowej. Nie jest to jednak jedyny możliwy wybór. Na co się zdecydować i jak wybierać? W doborze odzieży do pochówku warto się zwrócić do pracowników firmy pogrzebowej. Fachową pomoc oferuje chociażby zakład pogrzebowy Bielany – DomPogrzebowyLomianki.pl.

Żałobnicy powinni za to kierować się nie tylko kolorem, ale i rodzajem wybieranej odzieży. W przypadku kolorystyki dobrze jest postawić na garderobę ciemną, ale niekoniecznie czarną. Ten odcień wybierze z pewnością najbliższa rodzina. Warto pozostawić im przestrzeń na przeżywanie żałoby oraz możliwość wyboru właśnie czarnego koloru. Dalsza rodzina, znajomi, przyjaciele czy współpracownicy mogą postawić na stonowane i ciemne barwy, np. granatowy, ciemne odcienie zieleni czy szarości, brązy. Najważniejsze, aby unikać jasnych, a w szczególności jaskrawych barw.

Elegancka i schludna

Odzież zakładana na pogrzeb musi być elegancka, schludna i skromna. Panie nie powinny się decydować na zbyt obcisłe czy krótkie sukienki. Nieodpowiednim wyborem będą również elementy garderoby z głębokim dekoltem. Najlepiej sprawdzi się garsonka, sukienka o długości co najmniej do kolana albo eleganckie spodnie. Do tego balerinki, półbuty bądź czółenka, ale o niezbyt wysokich obcasach.

Panowie powinni za to wybrać garnitur i koszulę, do tego eleganckie buty. Koszula może być czarna, ale równie dobrze sprawdzi się ta w odcieniach bieli. W szafie należy zostawić dżinsy, koszulki i bluzy, które nie będą pasowały na tę okazję, niezależnie od pory roku. Jesienią czy zimą na garnitur panowie powinni założyć elegancki płaszcz.

Dodatki z umiarem

Odzież panów nie powinna zawierać żadnych zbędnych dodatków. Można się jedynie zdecydować na krawat, pasek czy zegarek. W przypadku pań biżuteria czy galanteryjne dodatki również powinny być utrzymane w stonowanych barwach i skromne, delikatne, nierzucające się w oczy. Odpowiednim wyborem będą np. perły, które wyrażają smutek i żal.

W doborze poszczególnych elementów garderoby, obuwia i dodatków obowiązuje główna zasada, mówiąca o tym, aby zachować umiar, wybierać stonowane i ciemne kolory oraz rezygnować z nadmiaru dodatków. To kwestia oddania szacunku zmarłemu, jego rodzinie, a także uwzględnienie, że pogrzeb jest ceremonią o charakterze podniosłym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here