Faktoring a rozwój startupów

Rozwój startupów wymaga odpowiedniego finansowania, a jednym ze źródeł może być faktoring. Na czym polega ta usługa? Jak sprawdza się w przypadku finansowania startupów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to metoda finansowania polegająca na przejęciu przez firmę faktoringową (faktora) wierzytelności wynikających z faktur wystawionych przez przedsiębiorcę (faktoranta) jego kontrahentom. Odbywa się to na podstawie zawartej umowy faktoringowej, zgodnie z którą przedsiębiorca natychmiastowo odzyskuje należności wynikające z faktu wystawionych kontrahentom, a podmioty te spłacają swoje zobowiązania na rzecz firmy faktoringowej. Co istotne, odbywa się to na wcześniej ustalonych zasadach, czyli w kwocie i terminie wynikającym z wystawionej faktury. Faktoring oferowany przedsiębiorcom przyjmuje różne rodzaje, a jego podział najczęściej dokonywany jest z uwzględnieniem przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Więcej informacji na ten temat oraz opis różnych typów faktoringu znajduje się pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/faktoring/.

Faktoring a finansowanie startupów

Faktoring to forma finansowania dedykowana zarówno przedsiębiorstwom o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i nowym firmom, w tym także startupów. Stanowi w ich przypadku alternatywną formę finansowania, ponieważ tego typu podmioty z reguły starają się korzystać z własnych środków założycieli bądź pozyskać inwestora zewnętrznego, który dokapitalizuje biznes w zamian za część udziałów w jego zyskach. Faktoring w tym przypadku można postawić pomiędzy, ponieważ startup odzyskuje środki zamrożone w fakturach wystawionych swoim klientom. Korzystanie z niego umożliwia firmie rozwój, ponieważ zachęca do wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności, co pozwala stać się bardziej konkurencyjnym na rynku i zyskać więcej klientów. W przypadku startupów jest to bardzo ważne, ponieważ ilość obsługiwanych klientów oraz etap rozwoju firmy determinuje jej wartość w kontekście negocjacji prowadzonych z potencjalnymi inwestorami.

Zalety faktoringu

Faktoring jest formą finansowania, która systematycznie zyskuje na popularności. Wynika to z jej licznych zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

  • ograniczenie ryzyka wystąpienia zatorów płatniczych, co wynika z faktu, że faktoring umożliwia niemal natychmiastowe odzyskanie środków zamrożonych w fakturach z odroczoną płatnością;
  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżącą działalność, jak i inwestycje;
  • minimum formalności, co sprawia, że korzystanie z faktoringu jest naprawdę szybie i wygodne;
  • dostępność, ponieważ z faktoringu mogą korzystać również firmy z niewielkim stażem, w tym także startupy;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, co sprawia, że przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu może wnioskować jednocześnie o kredyty.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to alternatywna forma finansowania startupów, która wspomaga ich rozwój. W efekcie można uzyskać nie tylko środki na bieżącą działalność, ale również wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach z inwestorami. Jeżeli szukasz firmy faktoringowej, to koniecznie poznaj bliżej PragmaGO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here