Uczysz się hiszpańskiego i zastanawiasz się, jak urozmaicić sobie przyswajanie nowych słówek? Szukasz skutecznych metod, które pomogą Ci poszerzyć słownictwo? A może szybko uczysz się słówek, ale równie szybko je zapominasz? Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź, skorzystaj z naszych wskazówek!
Czytaj hiszpańskie książki, gazety i blogi
Jeśli chcesz szybciej poszerzyć zakres słownictwa, czytaj jak najwięcej książek, czasopism i stron internetowych po hiszpańsku. W ten sposób nauczysz się nowych słów i zwrotów w odpowiednim kontekście. To zdecydowanie lepszy sposób niż wkuwanie na pamięć długiej listy słówek, przy okazji zobaczysz, kiedy możesz używać poszczególnych wyrażeń. Zapisuj nowe słówka, a następnie poszukaj ich w słowniku synonimów. W niektórych słownikach znajdziesz również antonimy i pochodzenie słów. Warto z nich korzystać, aby wznieść znajomość języka na kolejny poziom.
Wpleć w naukę gry słowne
Jeśli chcesz przyswoić nowe słówka, a jednocześnie urozmaicić sobie naukę, sięgnij po klasyczne gry, takie jak Scrabble. To ciekawy sposób na poszerzenie słownictwa hiszpańskiego. Możesz też rozwiązywać krzyżówki, jednocześnie robiąc notatki. Jeśli nie znasz jakiegoś słówka, odłóż krzyżówkę i poszukaj go w słowniku. Zachowaj listę słówek, którą sporządziłeś podczas gry. Pamiętaj, by raz na jakiś czas do niej wracać.
Użyj fiszek
Zapisałeś się na kurs języka hiszpańskiego, a teraz zastanawiasz się, jak utrwalić przyswojony materiał? Z pomocą przychodzą fiszki, które zmotywują Cię do powtarzania słów i zwrotów. Korzystając ze wspomnianych karteczek, możesz przeprowadzać powtórki w coraz dłuższych odstępach czasu. Jeśli zdecydujesz się uczyć z fiszek, wykaż się zaangażowaniem i konsekwencją. Nie przyniosą spodziewanych efektów, jeżeli skorzystasz z nich 1-2 razy, a następnie odłożysz na półkę. W miarę możliwości ucz się z nich przynajmniej kilka minut dziennie, z drugiej strony uważaj, aby nie przesadzić. W przeciwnym razie możesz szybko poczuć znudzenie i zniechęcenie. Oblicz, ile czasu możesz przeznaczyć codziennie na fiszki. Zastanów się, ile kart dasz radę przeglądnąć w tym czasie. Teraz wyznacz sobie realistyczny cel, który będziesz starał się osiągnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Jak korzystać z fiszek?
Powiedzmy, że możesz codziennie wygospodarować 30 minut na fiszki, a w tym czasie planujesz przejrzeć 100 kat. Jeśli jednak chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów, ogranicz tę liczbę do 70. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fiszkami, możesz skupić się nawet na 50. W ten sposób łatwiej wypracujesz sobie nawyk codziennego przeglądania wspomnianych karteczek. Pamiętaj, że system powtarzania z odstępami działa tylko wtedy, gdy stosujesz go konsekwentnie. Jeśli uda Ci się zrealizować tylko 70%, nadal możesz nadrobić 30% kolejnego dnia. Z drugiej strony, jeśli nie uwzględnisz bufora na wypadek sytuacji awaryjnych lub zrezygnujesz kilka dni z rzędu, będziesz sfrustrowany, że system nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się konsekwencja i regularność. Jeśli czasami będziesz miał ochotę zrobić więcej, „na zapas”, oprzyj się pokusie. Wykaż się silną wolą, gdy czujesz zniechęcenie lub zmęczenie. Potraktuj naukę języków obcych jak maraton, a nie sprint, a odniesiesz sukces.