Jak skutecznie wypowiedzieć OC?

Wiedza na temat skutecznego wypowiedzenia OC pojazdu jest bardzo przydatna, ponieważ może uchronić od utraty setek, a nawet tysięcy złotych. Dobrze jest więc wiedzieć, kiedy i w jakiś sposób złożyć wypowiedzenie, tak aby uniknąć zbędnych problemów.

Na jaki artykuł ustawy powołać się w przypadku wypowiedzenia OC?

Powołanie się na odpowiedni artykuł ustawy ma kluczowe znaczenie przy złożeniu skutecznego wypowiedzenia ubezpieczenia. OC wypowiada się zwykle z trzech powodów:

  • Zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma się ubezpieczenie pojazdu. Ma to miejsce wtedy, kiedy zbliża się koniec obowiązywania polisy OC i w kolejnym roku ubezpieczyło się pojazd w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż dotychczas.
  • Podwójnego ubezpieczenia pojazdu. Ma to miejsce wtedy, kiedy zapomniało się wypowiedzieć polisy, a zawarto już drugie ubezpieczenie OC.
  • Kupnie pojazdu na rynku wtórnym. Po nabyciu pojazdu można korzystać z polisy zbywcy (i liczyć się z możliwością otrzymania rekalkulacji składki) albo też wykupić zupełnie nową polisę i wypowiedzieć polisę zbywcy.

Kiedy wypowiada się polisę OC, z tytułu powodu zmiany ubezpieczyciela, to należy powołać się na artykuł 28. Trzeba to zrobić najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania aktualnego ubezpieczenia.

Jeśli zaś zapomniało się wypowiedzieć polisę w powyższym terminie, a zawarło się już nowe OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, dochodzi do podwójnego ubezpieczania OC tego samego pojazdu. Podwójne ubezpieczenie OC nie przynosi absolutnie żadnych korzyści, a jest źródłem dodatkowego kosztu. Na szczęście i w tym przypadku można wypowiedzieć polisę. W tym celu należy powołać się na artykuł 28a. Po wypowiedzeniu polisy z tego tytułu towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać zapłaty jedynie za okres od dnia automatycznego wznowienia polisy do dnia wypowiedzenia.  Z tego powodu wypowiedzenie z powodu podwójnego ubezpieczenia należy złożyć jak najszybciej.

Ubezpieczenie OC można również wypowiedzieć, gdy kupiło się używany pojazd. W tym przypadku powinno się powołać na artykuł 31. Z kilku powodów, wykupienie nowej polisy często okazuje się bardziej opłacalnym pomysłem niż pozostanie przy OC zbywcy np. dlatego, że polisa zbywcy może nie być opłacona w całości oraz dlatego, że trzeba liczyć się z możliwością rekalkulacji składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe i otrzymaniem dopłaty do polisy. Pożyczki pozabankowe przez internet na Matchbanker mogą się zaś okazać przydatne w razie braku środków, na wykupienie nowej polisy. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie po zakupie samochodu, wtedy bowiem często brakuje wolnych środków finansowych.

W jaki sposób wypełnić wypowiedzenie polisy OC?

Wypowiadając OC, najprościej jest skorzystać z gotowych wniosków dostępnych w Internecie Należy jednak pamiętać o tym, że każdy wniosek powinien zawierać:

  • Dane właściciela pojazdu, czyli imię i nazwisko, PESEL oraz adres
  • Nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z numerem wypowiadanej polisy
  • Uzasadnienie wypowiedzenie, czyli odpowiedni artykuł ustawy
  • Dane pojazdu tj. markę wraz z modelem oraz numer rejestracyjny, oraz VIN
  • Podpis właściciela pojazdu

Jak dostarczyć wypowiedzenie OC?

Podczas wypowiedzenia OC warto pamiętać o uzyskaniu dowodu jego złożenia, tak aby uniknąć potencjalnych problemów. Zaginięcie listu czy też błąd pracowników towarzystwa ubezpieczeniowego może bowiem sprawić, że wypowiedzenie nie zostanie odnotowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W takich właśnie przypadkach potwierdzenie złożonego wypowiedzenia okazuje się bardzo przydatne. Wypowiedzenie polisy OC powinno się więc złożyć:

  • Przez e-mail z załączonym wypowiedzeniem, wysłany na odpowiedni adres
  • Listem poleconym, koniecznie za potwierdzeniem jego odbioru
  • Poprzez przekazanie wypowiedzenia do agenta ubezpieczeniowego, który pracuje dla danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym przypadku należy żądać potwierdzenia złożenia wypowiedzenia od agenta ubezpieczeniowego, pod postacią kopii wypowiedzenia, na której agent złoży swój podpis
  • Przez złożenie wypowiedzenia w oddziale danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym przypadku należy także żądać potwierdzenia jego złożenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here