Monitor jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy grafika komputerowego. Od tego, jaki sprzęt wybierze, w znacznej mierze zależy zarówno komfort, jak i jakość wykonywanej przez niego pracy. Na jakie parametry należy zatem zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepszy monitor dla grafika?
Monitor dla grafika – odwzorowanie kolorów
Dla osób zajmujących się grafiką komputerową jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednie odwzorowanie kolorów. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której projekt inaczej prezentuje się na ekranie, a inaczej na wydrukowanej już ulotce czy plakacie.
Większość dostępnych na rynku monitorów ma 100-procentowe pokrycie przestrzeni sRGB, choć wybierając urządzenie dla grafika najlepiej zdecydować się na model, który wyświetla barwy palety AdobeRGB. Warto zwrócić uwagę, by monitor pozwalał też na samodzielną kalibrację – nie powinno to stanowić jednak problemu, ponieważ taką możliwość dają obecnie niemal wszystkie monitory.
By monitor cechował się właściwym odwzorowaniem kolorów, należy także zwrócić uwagę na jego podświetlenie, jasność oraz kontrast. Równomierne podświetlenie zapewnią diody LED rozmieszczone pod całą powierzchnią ekranu. Jasność monitora powinna wynosić co najmniej 250 nitów, ale im wyższa określająca ją wartość, tym lepiej. Analogicznie w przypadku kontrastu monitora – najlepiej, by wysoki był zarówno kontrast statyczny, jak i dynamiczny.
Matryca w monitorze dla grafika
Co jeszcze należy sprawdzić, chcąc wybrać najlepszy monitor dla grafika? Model do prac kreatywnych powinien charakteryzować się bardzo wiernym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia, co oferują przede wszystkim monitory z ekranem IPS.
Szczególnie polecane są monitory z matową matrycą, na której nie pojawiają się niepożądane refleksy i odbicia światła. Matryca błyszcząca nie będzie jednak złym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku pracy w miejscu niedostatecznie doświetlonym.
Przekątna i rozdzielczość ekranu
Wśród istotnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę kupując monitor dla grafika, wymienia się również przekątną i rozdzielczość ekranu. Monitor nie może być zbyt mały, przy czym za duży, wymuszając ciągłe ruchy głową w celu objęcia ekranu wzrokiem, też może nie do końca się sprawdzić. Optymalnym rozwiązaniem będzie model o przekątnej 23-24 cali, co zapewnia wysoki komfort pracy. Ciekawą alternatywą może być także korzystanie z dwóch monitorów i dzielenie ekranu w zależności od potrzeb.
Z kolei dobierając rozdzielczość ekranu, absolutnym minimum jest monitor Full HD, którego parametry w tym przypadku wynoszą 1920 x 1080 pikseli. Jeśli jednak zdecydujemy się na większy ekran, rozdzielczość powinna być odpowiednio wyższa. Oczywiście zakup takiego monitora ma sens tylko wówczas, jeśli jednocześnie dysponujemy dobrą kartą graficzną.
Dodatkowe udogodnienia dla grafików
W co jeszcze może być wyposażony monitor, a co przyda się w codziennej pracy grafika? Do najciekawszych udogodnień zaliczyć możemy ergonomiczną stopkę, która umożliwia ustawienie monitora w dogodnej pozycji, czy funkcję PIVOT, pozwalającą na odwrócenie ekranu o 180 stopni.