Studenci od lat poszukują najróżniejszych patentów na szybką, skuteczną naukę. Taką, która pozostawi jeszcze wiele czasu na imprezowanie, nie wyjałowi mózgu do cna, a podczas ważnego egzaminu pozwoli poczuć się pewnie z wiedzą, którą ma się w głowie. Sęk w tym, że każdy ma inną zdolność do zapamiętywania. Dlatego właśnie metoda „3Z” nie u każdego zda egzamin.

Zasady metody 3Z

Naprawdę wielu studentów stosuje ten patent. Jest to metoda, która pozwala sprawnie zapamiętać wszelkie definicje, bez konieczności umiejętności ich zinterpretowania czy wykorzystania w praktyce. To metoda „zakucia na blachę” wszystkiego, co tylko nadaje się do zakucia. Niestety, metoda jest nieskuteczna w przypadku, gdy pytania egzaminacyjne polegają na wskazaniu, jak praktycznie wykorzystać tę definicję. Metoda ta nie sprawdza się również w przypadku wszelkich wzorów matematycznych i fizycznych – bowiem oprócz ich znajomości, trzeba też umieć je wykorzystać. Metoda 3Z polega na tym, by poprzez regularne powtarzanie tych samych partii materiału przez pewien czas utrwalić sobie pewne definicje. Takie zakucie pozwoli wiernie odwzorować definicję podczas egzaminu. Wiedza, która weszła do głowy na zasadzie zakucia, bardzo szybko się ulatnia – tuż po egzaminie zwykle nie jesteśmy w stanie już powtórzyć tej definicji, nie mówiąc o tym, by zapamiętać ją na długie lata.

Wady 3Z

Niestety, choć ta metoda pozwoliła wielu studentom zaliczyć sesję, to ona zupełnie nie działa! Obecnie większość pytań egzaminacyjnych wymaga zrozumienia tematu, a nie tylko przepisania definicji. Pomijając fakt, że wiedza ta jest zupełnie bezużyteczna i ulotna. Wkuwanie definicji jeszcze nigdy nie skończyło się dobrze. Bez zrozumienia jej, jesteśmy kompletnie nieprzygotowani, gdy padnie pytanie na temat wykorzystania definicji w praktyce.

Jak naprawdę skutecznie się uczyć

Przed egzaminem dobrze jest się odpowiednio przygotować. Klasycznie, każdy student przed sesją robi wielkie porządki – i słusznie, uporządkowana przestrzeń to dobre miejsce do właściwej nauki. Dobrze jest też zaopatrzyć się w dobrej jakości materiały biurowe. W sklepach Biedronka oraz Intermarche są obecnie ciekawe promocje dotyczące różnych artykułów szkolnych. Zapamiętywanie skutecznie ułatwia kolorowe karteczki samoprzylepne i zakładki indeksujące. Dzięki nim łatwiej przyswajać wiedzę z książek i robić indywidualne notatki. Przydadzą się również dobrej jakości długopisy i ołówki oraz zakreślacze do zaznaczania najważniejszych zdań w podręcznikach i notatkach. Aby dobrze poznać dane zagadnienie, należy każde zdanie z notatek czy podręcznika starać się zrozumieć na jak najwyższym poziomie. Sięgać do źródeł, by wyjaśniać poszczególne słowa i postarać się ułożyć sobie tę wiedzę w głowie. W ten sposób naprawdę zrozumiemy schemat i dużo mniej czasu poświęcimy na naukę, gdy naprawdę solidnie wnikniemy w najważniejsze podstawy danego zagadnienia. Tak naprawdę nie trzeba aż zarywać nocy, by się przygotować do egzaminu. Czasem wystarczy tylko raz, ale ze zrozumieniem, przeczytać o danym zagadnieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here