Web RTC

Technologia umożliwiająca komunikację w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem przeglądarki internetowej oraz łączy internetowych – tym właśnie jest webRTC. Aby jej używać, nie trzeba posiadać dodatkowych aplikacji czy wtyczek. Jakie zalety płyną ze stosowania tej technologii? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Bezpłatne kodeki

Jedną z zalet WebRTC jest fakt, że zapewnia ona stosunkowo dobrą jakość dźwięku. Ponadto, można ją regulować za pomocą wbudowanych ustawień mikrofonu.

WebRTC, do przesyłania dźwięku wykorzystuje kodeki G.711, VP8 oraz Opus. Warto zaznaczyć, że są one bezpłatne, co czyni korzystanie z WebRTC atrakcyjnym finansowo.

Kod na licencji open source

Celem WebRTC jest streaming danych pomiędzy przeglądarkami i aplikacjami, a rozwijany jest on jako open source. Pracę nad nim zainicjowała firma Google, jednak obecnie wspiera go również Yandex, Opera czy Firefox.

Bezpieczeństwo

WebRTC umożliwia integrację mechanizmów szyfrujących z aplikacją komunikacyjną. Co więcej, jest bezpieczniejszy niż VoIP, w którym jeszcze często wykorzystuje się zabezpieczenia oferowane przez protokół Real-Time Transport Protocol (RTP). Natomiast WebRTC korzysta z jego bezpieczniejszej wersji SRTP. Wielu dostawców systemów UC i VoIP nie wdrożyło SRTP, ponieważ wymagałoby to istotnych zmian w ich oprogramowaniu.

Zgodność z popularnymi przeglądarkami

Szereg zalet WebRTC i otwarty dostęp do kodu sprawiają, że tą technologią interesuje się coraz więcej firm. Wiele z nich postrzega korzystanie z takiego niezależnego rozwiązania jako istotną zaletę przynoszącą strategiczne korzyści. WebRTC jest gotowe do implementacji w firmach opierających swoje działania na Internecie (np. sklepy internetowe). WebRTC API jest obsługiwane przez większość popularnych przeglądarek internetowych: Google Chrome, Microsoft Edge, Opera oraz Firefox. WebRTC API jest dostępne również jako biblioteka C++, co umożliwia wykorzystanie tej technologii w innych, niezależnych rozwiązaniach.

Co zrobić, aby korzystać z WebRTC?

Wymagania techniczne dotyczące korzystania z WebRTC są proste: oprócz przeglądarki internetowej, która obsługuje technologię WebRTC, wymagane jest jednorazowe zezwolenie na dostęp do mikrofonu smartfona lub komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here