Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że prowadzenie biznesu w sieci staje się coraz powszechniejsze. Największą popularnością cieszą się w tym zakresie od lat sklepy internetowe – zarówno te stawiane na gotowych platformach, jak i kreowane na podstawie autorskich rozwiązań. Chcąc osiągnąć sukces, trzeba przynajmniej o krok wyprzedzić konkurencję, która z roku na rok coraz bardziej rośnie na sile. Sprawnie prowadzony marketing oraz działania PR powinny działać w oparciu o profil idealnego klienta. Wówczas będą o wiele bardziej efektywne.
Buyer persona – co to takiego?
Najczęściej pojęcie buyer persona, które pochodzi z angielskiego, tłumaczone jest na język polski jako osobowość nabywcza. Ten zlepek słów jednak laikowi nie powie zbyt wiele, dlatego o wiele lepiej jest używać określenia, jakim jest profil klienta idealnego. I ani trochę nie chodzi o to, że klient idealny, to ten z grubym portfelem. W tym przypadku, pojęcie klienta idealnego oznacza stworzenie persony, która może stać się potencjalnym klientem. Koncepcja teoretyczna persony klienta powinna zawierać takie cechy jak opis osobowości, zainteresowania, wartości czy też zwyczaje codzienne. Im szerszy jest asortyment firmy sprzedającej, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będzie ona potrzebowała więcej niż jedną personę klienta.
Dlaczego warto stworzyć profil klienta indywidualnego?
Odpowiednio wykreowana persona klienta to prawdziwy skarb dla działu marketingu. W oparciu o wytypowane wzorce zachowań potencjalnego klienta zainteresowanego ofertą firmy można w sposób niezwykle precyzyjny kreować zindywidualizowany przekaz reklamowy. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć tego, że reklama skrojona na miarę konkretnego użytkownika przyniesie o wiele większą stopę zwrotu niż przekaz puszczony w eter, którego odbiorcą ma być bliżej nieokreślona szara masa społeczna. Warto zaznaczyć także w tym przypadku konkretne korzyści finansowe. Posiadając klienta idealnego nie trzeba już eksperymentować z przekazem reklamowym – wystarczy skupić się na konkretnych potrzebach konsumenta. Profil klienta ułatwi także komunikację pomiędzy pracownikami poszczególnych działów w przedsiębiorstwie – każdy będzie miał jasny przekaz dotyczący strategii postępowania.
Jak stworzyć personę klienta w przypadku sklepu internetowego?
Łatwo jest wymienić korzyści płynące ze stworzenia profilu klienta indywidualnego, jednak o wiele trudniej jest wykonać mozolną pracę, której efektem będzie gotowa koncepcja. Szczegółowe określenie buyer persony wymaga nie lada doświadczenia i wyczucia niuansów rynku konsumenckiego. Koncentrując się na profilowaniu klientów warto korzystać zarówno ze źródeł bezpośrednich jak i pośrednich. W przypadku sklepu internetowego może to być na przykład wysłanie krótkiego formularza do wypełnienia dołączonego do informacji o finalizacji procesu zakupowego. Warto również śledzić komentarze użytkowników, z których można się dowiedzieć sporo, chociażby na temat ich zwyczajów. Zajrzyj do artykułu https://blog.sky-shop.pl/jak-stworzyc-buyer-persona-w-sklepie-internetowym/ aby zapoznać się bliżej z procesem tworzenia persony klienta idealnego.