Najważniejszym zadaniem operatora maszyn CNC jest zarówno programowanie, jak i konfigurowanie urządzeń. Proces produkcji z użyciem frezarek, tokarek czy innych maszyn programowanych numerycznie jest niezwykle specjalistyczny. Fachowe wsparcie jest więc tu po prostu niezbędne. Jakie zatem uprawnienia są wymagane, by wykonywać zawód operatora obrabiarek CNC?
Z roku na rok praca jako operator maszyn CNC jest coraz bardziej ceniona. Nie ma bowiem tak wielu specjalistów, a zapotrzebowanie na produkcję przy pomocy tego typu urządzeń jest ogromne i stale rośnie. Jest to spowodowane faktem, że kolejne przedsiębiorstwa wprowadzają do swoich parków technologicznych urządzenia sterowane numerycznie. Zatem właściciele firm z otwartymi ramionami przyjmują nowych kandydatów do pracy pod warunkiem, że posiadają oni odpowiednie uprawnienia.
Jakie kwalifikacje musi mieć operator obrabiarek CNC?
By zostać operatorem obrabiarek CNC niezbędne jest przejście kursów przygotowujących do tego zawodu. Oprócz nich można znaleźć także wiele szkoleń dodatkowych, które ponoszą kwalifikacje i pozwalają na zdobycie specjalizacji na dane maszyny. Kończąc takie kursy zyskuje się więc niezbędne uprawnienia, które potwierdzone są certyfikatem operatora maszyn CNC. Z takimi kwalifikacjami można już szukać pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Co do wykształcenia nie ma konkretnych wytycznych. Z pewnością warto mieć ukończoną szkołę o profilu mechanicznym, jednak nie jest to obowiązkowe.
Dodatkowe umiejętności, jakie warto mieć, ubiegając się o pracę na stanowisku operatora maszyn CNC, to niewątpliwie czytanie rysunków technicznych. Istotne jest także doświadczenie w obsłudze przyrządów pomiarowych. Jeśli kandydat posiada dodatkową umiejętność obsługi frezarek, tokarek czy wykrawarek, na pewno będzie to dużym plusem.
Jak na każdym stanowisku, w przypadku operatora CNC również wymagane są kompetencje miękkie. Otóż kandydat powinien przygotować się na działanie pod presją czasu, nie powinien mieć problemu z pracą zespołową, a także musi być otwarty na pracę zmianową. Dobrze, by taka osoba była również z natury precyzyjna, opanowana oraz odpowiedzialna.
Dodatkowe umiejętności – w czym jeszcze warto się podszkolić?
Niewątpliwie w pracy operatora CNC najważniejsza jest umiejętność programowania oraz operowania obrabiarkami CNC. Pracodawcy jednak bardzo często w swoich ogłoszeniach wspominają o umiejętnościach dodatkowych, które są mile widziane na takim stanowisku. Mowa tu szczególnie o doświadczeniu ślusarskim, jak również tokarskim. Taki kandydat staje się zdecydowanie atrakcyjniejszy na runku pracy, a co za tym idzie – może liczyć na lepsze zarobki. Choć nie jest to wymagane, z pewnością warto poznać podstawy CNC – na pewno przyniesie to same korzyści.