Płacenie kartą przez internet - czy warto?

Okazuje się, że dzięki karcie można dokonywać zakupów przez internet. Co więcej, jest to bezpieczne. Trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wówczas pieniądze będą bezpieczne na koncie, a same zakupy bardzo udane.

Rosnąca popularność zakupów online

Oferta sklepów internetowych jest ogromna. Dodatkowo ceny w sieci są często sporo niższe niż te oferowane w sklepach stacjonarnych. Za zakupy online zapłacić można za pomocą karty. Nie ma się przy czym czego bać. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, można być pewnym, że zakupy będą udane, a pieniądze pozostaną na koncie. Co więcej, ten sposób płatności jest bezpieczniejszy niż zakupów dokonywanych w sposób tradycyjny, gdy kartę wręcza się do rąk sprzedawcy.

Polacy coraz chętniej płacą kartą za zakupy zrobione przez internet. Odsetek osób, które wykorzystują na co dzień karty wzrósł do 24% w roku 2016. Ponadto wzrosła również i sama częstotliwość wykorzystywania karty do płatności (76% w roku 2016). Często zakupy za pomocą karty w sieci robi 22% osób. 21% deklaruje, że zdarza im się płacić kartą w sklepach internetowych, ale są to wyjątkowe sytuacje. Wynika z tego, że wciąż sporo Polaków boi się płatności kartą przez internet. Tymczasem powodów do niepokoju nie ma.

Bezpieczne zakupy online

Zakupy dokonywane przez internet za pomocą karty są w 100% bezpieczne, chociaż warto pamiętać w tym przypadku o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto wybierać sprawdzone sklepu internetowe. Nigdy nikomu nie wolno ujawniać numeru PIN do karty, również online. Dane transakcyjne, a więc numer karty itd, powinny być przesyłane zawsze kanałem szyfrowanym. W przeglądarce pojawia się wówczas symbol kluczyka bądź kłódki. Ponadto taka strona www posiada adres, który rozpoczyna się od zwrotu https://. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest też się zapoznać z warunkami dostawy i ewentualnego zwrotu towaru. Godne zaufania sklepy posiadają najczęściej rozbudowane, jasno sformułowane regulaminy.

Gwarancja bezpieczeństwa

Banki nie zawsze informują swoich klientów, że wszystkie transakcje przeprowadzane za pośrednictwem kart kredytowych Visa i MasterCard objęte są dodatkową gwarancją – chargeback. Jeśli więc na rachunku pojawią się dziwne transakcje czy dane karty przechwyci osoba trzecie, można skorzystać z tej opcji. W banku – wydawcy karty należy wówczas złożyć stosowny wniosek. Zdecydowana większość z nich rozpatrywana jest na korzyść klienta. Na rynku dostępna jest również pozabankowa karta kredytowa. Ponadto wiele dużych sklepów internetowych oferuje dodatkowe gwarancje zwrotu produktów czy pieniędzy.

Robiąc zakupy przez internet warto więc wybierać sklepy internetowe dobrze znane o ugruntowanej pozycji na rynku. W razie potrzeby można zapoznać się z opiniami na  temat danego sklepu online, których w sieci nie brakuje. Zakupy przez internet są bardzo wygodne i zarazem bezpieczne. Korzystanie z karty pozwala na szybkie zapłacenie za swoje zakupy i to bez wychodzenia z domu. Warto przy tym pamiętać tylko o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie sprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here