Poznaj żelazne zasady bezpiecznego pożyczania pieniędzy

Specjaliści w dziedzinie finansów od lat zwracają uwagę na żelazną zasadę pożyczania pieniędzy: zadbaj o źródło dochodu, z którego zobowiązanie finansowe będzie spłacane, inaczej grozi Ci spirala długów. Pożyczaj tak, abyś mógł bezpiecznie zwrócić. Niezależnie od tego, czy naszym pożyczkodawcą jest bank, instytucja pozabankowa, czy też osoba prywatna, na przykład krewny, pamiętajmy o tym, że długi trzeba spłacać zawsze. Jak robić to bez obaw o swoje bezpieczeństwo finansowe?

Pięć reguł bezpiecznego zadłużania się według ekspertów finansowych

Przede wszystkim zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary w kwestii zobowiązań finansowych, zwłaszcza w przypadku pożyczek konsumpcyjnych. Ostrożność wymagana jest też już na etapie wyboru pożyczkodawcy. Niech będzie to instytucja lub osoba, której reputacja i historia nie zawiera ani śladu powiązań z lichwą. Ograniczone, zdrowe i racjonalne zaufanie obowiązuje w każdej dziedzinie życia, zwłaszcza zaś w finansach! 

Eksperci finansowi sformułowali pięć reguł bezpiecznego zadłużania się, które obowiązują w szczególności w przypadku zaciągania zobowiązań w bankach, i instytucjach pozabankowych. Sprowadzają się one do wspólnego mianownika racjonalnych wyborów i odpowiedzialnych decyzji finansowych, których rezultaty towarzyszą pożyczkobiorcy aż do momentu całkowitego spłacenie długu. 

Reguła pierwsza. Przemyśl czy współpracować z bankiem, czy instytucją pozabankową

Rozważając co wybrać, warto byłoby najpierw zacząć od zapoznania się i pełnego zrozumienia tego czym jest kredyt, a czym pożyczka.

Pożyczki oraz kredyty bankowe rządzą się wieloma procedurami i utrudnieniami, które chronią także klienta, bo osiągnięcie gwarancji wypłacalności i innych form zabezpieczeń, to spora pewność regularnych wpłat kolejnych rat, dla banku i dla klienta. Wybór banku jako instytucji udzielającej pożyczki jest szczególnie preferowany w przypadku kredytów długoterminowych i wysokokwotowych.

W sytuacji nagłej, ale stosunkowo niewielkiej potrzeby finansowej, wybór ten może być lepszy w partnerstwie z instytucją pozabankową. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku należy ściśle trzymać się terminów spłat, bo ich przekroczenie będzie naprawdę kosztowne.

Zatem wybór pomiędzy bankiem a instytucją pozabankową to przede wszystkim kwestia wielkości pożyczki i czasu jej spłacenia. Z bankiem bezpiecznie współpracuje się przy kredytach długoterminowych i dużych kwotach, instytucje pozabankowe mogą być pomocne, jeśli potrzebna jest niewielka kwotą, która zostanie szybko i terminowo zwrócona.

Reguła druga. Sprawdź gruntownie, jak działa Twój pożyczkodawca

Reguła ta jest szczególnie istotna w przypadku pożyczkodawców pozabankowych. Trzeba dokładnie sprawdzić dane firmy udzielającej nam zobowiązania. Wiele marek ma już ugruntowaną, bezpieczną pozycję na rynku, co – oczywiście – nie oznacza, że nowa firma będzie stosować nieuczciwe praktyki na pograniczu missellingu, jednak należy zachować czujność. Przede wszystkim sprawdzenia wymagają podstawowe dane teleadresowe oraz jawność i jednoznaczność pobieranych opłat i prowizji. Na stronie internetowej pożyczkodawcy powinny być opublikowane wszystkie informacje szczegółowe, łącznie z kwotami doliczanymi do zobowiązań finansowych wraz z ewentualnymi przekroczeniami terminów płatności. Jawna i jednoznaczna informacja, to podstawa bezpiecznego pożyczania pieniędzy.

Reguła trzecia. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych osobowych 

Pobierając pożyczkę przez internet trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wszystkie, dodatkowe zakładki informacyjne oraz akceptacje regulaminów. Ważne jest, aby zapoznać się z nimi gruntownie i wyczerpująco. Akceptacja regulaminu w internecie ma bowiem moc prawną i nie da się tłumaczyć niedoczytaniem zakładki lub podstrony jako usprawiedliwieniem swej niewiedzy.

Poza tym, jeśli chodzi o pożyczki internetowe, niezwykle istotne jest przestrzeganie procedur hasłowania i szyfrowania, czyli bezpieczeństwa naszych danych osobowych. Nie warto więc stosować automatycznego zapamiętywanie haseł i loginów. I trzeba mieć się na baczności używając ewentualnie komputerów służbowych lub publicznych.

Dane osobowe bywają kluczem nie tylko do naszego konta, ale i niekiedy dają możliwość zaciągnięcia kolejnych zobowiązań. I choć wydawać by się mogło, że wszyscy wiemy już, jak wiele znaczy znajomość numeru PESEL lub serii i numeru naszego dowodu osobistego, ciągle zdarzają się nadużycia wynikające z niefrasobliwego udostępnienia takich danych. Bezpieczne pieniądze to także bezpieczne dane osobowe oraz wiedza o tym jak skutecznie bronić się przed wyłudzeniem kredytu.

Reguła czwarta. Szukaj rzetelnych rankingów pożyczkowych

Przyzwyczailiśmy się już do sprawdzania rankingów, opinii i ocen. To dobra praktyka zapewnienia sobie bezpieczeństwa pożyczkowego, jednak kluczem do jej skuteczności jest rzetelność samego rankingu.

Dlatego zawsze szukaj kilku, różnych źródeł informacji i nie poprzestawaj na jednym. Poza tym rankingi i ich kryteria bywają różnie. Rzetelnie analizuj dane, aby wybrać naprawdę najkorzystniejszą ofertę, która pozwoli Ci następnie bezpiecznie zwrócić długi.

Warto także skorzystać z wiedzy znajomych lub rodziny. Być może ktoś przeszedł już z sukcesem ścieżkę pożyczkową, której szukamy i dzięki jego doświadczeniu zaufamy dobrej, rzetelnej firmie bez zbędnego stresu. Kto pyta, nie błądzi! Także, a może nawet, przede wszystkim, w sprawach pieniędzy.

Reguła piąta. Poszukaj najtańszej pożyczki, czyli promocja może mieć sens 

Obecny rynek usług finansowych wymusza na firmach pożyczkowych konkurencję o klienta, dlatego warto przyjrzeć się szczegółowo ofertom. Wiele firm oferuje pierwszą pożyczkę bezkosztowo i nie ma w tej ofercie żadnej nieuczciwości wobec klienta.

Zatem, jeśli jest taka, sprawdzona możliwość, nie warto przepłacać. Wszak: skoro chcemy pożyczyć pieniądze, to i musimy je szanować. Jeśli będziemy trzymać się ściśle reguł i terminów spłaty zobowiązania, to może się okazać, że bardzo korzystna oferta jest naprawdę realna. Sprawdzaj, kalkuluj i szukaj rozwiązań, a zaoszczędzisz bezpiecznie pieniądze.

Pożyczaj bezpiecznie – wiedz wszystko o swojej pożyczce

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki – po prostu – dowiedz się wszystkiego o pożyczkodawcy i jego strategii działania, czyli samej pożyczce. Wiedza to podstawa bezpieczeństwa finansowego, zawsze i wszędzie.

Druga kwestia to racjonalność własnych wyborów. Zastanów się, ile pieniędzy naprawdę potrzebujesz i – przede wszystkim – skąd weźmiesz pieniądze, by spłacić długi. Czym innym jest przecież pożyczka inwestycyjna, a czym innym konsumpcyjna. Zastanów się po wielokroć, jak będziesz funkcjonować z pożyczką, jak zobowiązanie wpłynie na Twoją kondycję finansową, a nawet, jak ma się Twoja aktualna sytuacja rodzinna lub zdrowotna do realizacji tego celu finansowego.

Wielu kłopotów finansowych da się uniknąć podejmując racjonalne i odpowiedzialne decyzje pożyczkowe, bo każdy problem finansowy da się mądrze rozwiązać. Trzeba – tylko i aż – zachować się dojrzale, bo niefrasobliwość finansowa może mieć naprawdę trudne konsekwencje życiowe.