Podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcesz wypaść jak najlepiej. Zależy Ci na jak najlepszym zaprezentowaniu swojej wiedzy oraz umiejętności. Czy jednak tak samo dużą wagę przykładasz do wyboru odpowiedniego stroju? Chociaż odgrywa on znacznie mniejszą rolę, ubiór jest równie ważny. Poznaj więc wskazówki, dzięki którym nie popełnisz modowego faux pas.

Wydawać by się mogło, że w ubieganiu się o pracę najważniejsze są: wiedza, umiejętności oraz doświadczenie. Tymczasem dowiedziono, że dla większości pracodawców istotnym kryterium oceny podczas pierwszego spotkania jest… wygląd zewnętrzny (56%) oraz barwa i tonacja głosu (37%), zaś treść tego co słyszą stanowi zaledwie 7%. Wyniki te jednoznacznie wskazują na konieczność udoskonalenia swojego wizerunku – także pod kątem wyglądu.

Odpowiedni ubiór niezależnie od stanowiska                         

O odpowiedni strój należy zadbać zawsze – niezależnie od tego, na jakie stanowisko rekrutujesz. Bez względu na to, czy ubiegasz się o stanowisko kierownicze w korporacji czy dopiero zaczynasz zdobywać zawodowe doświadczenie, ubiór musi być Twoją wizytówką. Potrafi o Tobie wiele powiedzieć, a jednocześnie wyraża szacunek dla pracodawcy.

Nie oznacza to jednak, że każdy pracodawca będzie wymagał eleganckiego ubioru – stonowanej sukienki, garsonki czy damskiego garnituru. Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie ubiegasz się o pracę. O ile rzeczywiście 100% elegancji może wymagać rozmowa o pracę w banku, o tyle podczas rekrutacji w agencji reklamowej nie musisz trzymać się sztywnego dress codu.

Casualowa elegancja sprawdzi się zawsze

Kompromisem między eleganckim wyglądem a luźnym strojem jest po prostu casualowa elegancja. Wystarczy więc umiejętnie połączyć odzież codzienną z elementami ubrań uznawanych za typowo wytworne, aby uzyskać stylizacje idealnie nadające się na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli dobrze czujesz się w typowo kobiecych strojach:

  • załóż swoją ulubioną sukienkę (uniwersalną opcją jest „mała czarna”), narzuć lekki sweterek w pastelowym kolorze i załóż czarne szpilki
  • weź pod uwagę ołówkową spódnicę, koszulkę lub bluzkę, kolorowy sweterek i czarne szpilki.

Jeżeli większą swobodę zapewniają Ci spodnie (tym razem zrezygnuj z dżinsów), zestaw je z:

  • bluzką koszulową i luźnym żakietem
  • koszulką w stonowanym kolorze i dopasowaną marynarką.

Jeśli buty, to tylko czarne szpilki

Idealnym uzupełnieniem stroju na rozmowę kwalifikacyjną będą czarne szpilki. To eleganckie buty, które dodadzą szyku każdej stylizacji.

Wybierając obuwie, możesz wybierać spośród szerokiego asortymentu dostępnego w sklepach internetowych, np. Renee.pl. Znajdziesz tam wyłącznie modne szpilki czarne matowe lub lakierowane z noskiem okrągłym, zakończonym w szpic lub migdałek. Możesz także wybierać spośród butów o różnej wysokości obcasa – od 9 cm do 20 cm. Dzięki temu, nawet jeśli nie jesteś przyzwyczajona do wysokich szpilek, niższy obcas będzie równie elegancki.

Jeśli szykujesz się na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o swój wizerunek pod każdym względem. Nie pozwól, by nieodpowiedni strój zmniejszył Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Dlatego załóż schludne ubranie  i… ruszaj na podbój rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here