Wybór ścieżki edukacji nie jest łatwym zadaniem. Nie wszystkie możliwości, które stoją przed chcącymi się dokształcać osobami, zapewniają wysokie szanse na rynku pracy. Najczęstszą alternatywą dla tradycyjnych studiów są studia podyplomowe. Na czym jednak polegają różnice między nimi? Kto może zapisać się na studia podyplomowe i jakie korzyści przynoszą?

Podstawowe różnice

Studia podyplomowe to forma kształcenia inna od studiów wyższych i doktoranckich. Do ich podjęcia potrzebny jest dyplom studiów licencjackich, magisterskich, lub inżynierskich. W zależności od uczelni i specjalności, trwają one ok. 2 lat i zakończone są egzaminem, lub obroną pracy podyplomowej. Osoby, które uczęszczają na studia podyplomowe noszą status słuchaczy. Z racji swojej formy i nacisku na wiedzę praktyczną, studia podyplomowe są płatne. Zazwyczaj odbywają się w trybie weekendowym, aby nie kolidować z obowiązkami osób pracujących. Studia podyplomowe są najczęściej wybierane przez osoby, które pragną rozwijać swoją wiedzę w określonych dziedzinach, dokształcić się, lub podnieść swoje kwalifikacje, a co za tym idzie, wartość na rynku pracy.

Wymiar praktyczny

Zasadniczą różnicą między zwykłymi studiami, a studiami podyplomowymi jest wymiar praktyczny. Te drugie, nastawione są na przekazywanie aktualnej wiedzy, kompetencji i kwalifikacji zawodowych, których wymagają określone zawody i branże. O ile zwykłe studia pozowlą nam poszerzyć horyzonty i zdobyc wiedzę, studia podyplomowe pomogą nam je przekuć w umiejętności cenione przez potencjalnych pracodawców. Słuchacze uczestniczą w dużej liczbie warsztatów i innych innowacyjnych formach zajęć, takich jak wykłady interaktywne, ćwiczenia grupowe, czy burze mózgów. Plan studiów podyplomowych jest zazwyczaj zawężony do tych przedmiotów, które są najbardziej użyteczne i przydatne z punktu widzenia słuchaczy. Specjalności, które można wybrać w ich ramach, są zazwyczaj związane z precyzyjnie określonymi dziedzinami i zagadnieniami.

Dlaczego warto?

Studia podyplomowe stanowią idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą aby ich wysiłek, nauka i talent przyniosły określone efekty – takie jak udana kariera zawodowa i rozwój kompetencji. Wybór renomowanej uczelni i odpowiednio przemyślanej specjalności, pozwala w krótkim czasie zwiększyć konkurencyjność i stać się prawdziwym specjalistą. To kompleksowy i skuteczny sposób na zdobycie pełnego przygotowania do wymarzonej pracy – najczęściej znacznie lepszy niż kontynuacja tradycyjnych studiów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here