Wiele osób narzeka na to, że studia w Polsce nie są nastawione na kształcenie praktyczne, a ich program jest przesycony akademickimi teoriami, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Rozwiązaniem dla osób, które chcą zdobywać praktyczną wiedzę, są studia MBA. Dodatkowo dyplom Master of Bussiness Administration wciąż jest niezwykle ceniony przez pracodawców.

Problem kształcenia w Polsce

Wprowadzenie systemu bolońskiego (model kształcenia 3+2) miał podnieść atrakcyjność studiów, umożliwić studentom zdobycie wykształcenia z dwóch różnych dziedzin, a tym samym – zwiększyć ich konkurencyjność na rynku pracy. Okazało się jednak, że problemem jest również program kształcenia. Uczelnie na ogół wciąż wolą przekazywać studentom teoretyczne podstawy danej dziedziny wiedzy, nie organizując jednocześnie żadnych zajęć praktycznych i warsztatów. Ta przypadłość dotyczy zwłaszcza uczelni publicznych, które wciąż trzymają się dawnego, czysto akademickiego stylu nauczania. Tymczasem coraz więcej studentów uważa, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana funkcjonowania uczelni na model zbliżony do przedsiębiorstw; placówki mogłyby zaoferować swoim studentom znacznie korzystniejszą ofertę, pełną praktycznych zajęć prowadzonych przez osoby, które od dawna pracują w branży.

Studia MBA w Polsce: szansa na praktyczne kształcenie

Zupełnie inną specyfikę mają studia MBA, czyli studia podyplomowe. Osoby, które chcą realizować ten program, muszą nie tylko mieć ukończone inne studia (przynajmniej na poziomie licencjackim), ale również legitymować się odpowiednim doświadczeniem zawodowym (minimum dwa lata). Zajęcia mają charakter praktyczny i są prowadzone przez osoby pracujące na co dzień w branży; studenci analizują studia przypadku, biorą udział w warsztatach, konferencjach, dodatkowych szkoleniach czy grach symulacyjnych. Przekazywana teoria to zaledwie ułamek całego programu kształcenia.

Gdzie studiować?

Możliwości jest sporo, jednak warto wybierać uczelnie, które mają profil biznesowy lub ekonomiczny. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie rankingów programów MBA przygotowywanych przez niektóre instytucje. Najlepiej, jeśli jest to ranking prowadzony przez instytucję zagraniczną; w 2016 r. oceną studiów MBA zajął się prestiżowy Financial Times (w zestawieniu gazety znalazły się tylko dwa programy z Polski, w tym studia MBA w Polsce WSB w Poznaniu – program Aalto Executive). Ważnym punktem odniesienia jest również ranking SEM Forum, klasyfikujący programy MBA do poszczególnych klas (np. jeśli chodzi o wspomniane WSB, studia MBA Polska są klasyfikowane głównie jako programy o klasie profesjonalnej i standardowej).

O studiach MBA więcej można przeczytać na stronie http://studiamba.wsb.pl/.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here