Styl prowansalski w salonie

Romantyczna Prowansja kojarzy się nie tylko z polami lawendy, ale także z bardzo charakterystycznym wystrojem wnętrz. Styl prowansalski w świecie mebli łączy w sobie prostotę, bezpretensjonalność, zamiłowanie do natury i przytulność. Jednocześnie może być niesamowicie elegancki, co również ma spory wpływ na jego popularność. Dowiedz się, jakie meble są mile widziane w salonie w stylu prowansalskim.

Meble z drewna

Nieodłącznym elementem aranżacji inspirowanych francuską Prowansją jest drewno. Najczęściej można spotkać bielone meble drewniane z efektem postarzenia. Takie projekty dodają salonowi przytulności, która jest jedną z najważniejszych cech stylu prowansalskiego. W przypadku szaf bardzo często pojawiają się szklane witryny, które chronią półki przed kurzem i mogą pomóc w utrzymaniu porządku w pomieszczeniu.

Salon urządzony w stylu prowansalskim to powrót do natury. Z tego powodu lepiej zrezygnować z dość popularnej sklejki i postawić na wysokiej jakości drewno naturalne. Warto pamiętać, że solidny surowiec może zachować dobry wygląd przez naprawdę wiele lat. Prawidłowa konserwacja mebli z litego drewna może sprawić, że ulubiony stół lub komoda przetrwają nawet kilka pokoleń i być może staną się nawet cenną pamiątką rodzinną.

Meble w białym kolorze

Pierwszym skojarzeniem z meblami w stylu prowansalskim niemal zawsze jest biel. I jest to jak najbardziej słuszne wyobrażenie o wnętrzach wzorowanych na mieszkaniach z popularnego regionu Francji. Warto jednak pamiętać, że stoły drewniane do salonu i inne elementy wyposażenia powinny mieć raczej ciepły odcień bieli, który wprowadzi do pomieszczenia swojską i przytulną atmosferę francuskiej wsi.

Biel może być mleczna, kremowa lub wręcz pastelowa – wbrew pozorom ten klasyczny kolor oferuje naprawdę wiele możliwości i zdecydowanie nie jest nudny. Niekiedy można również spotkać się z meblami prowansalskimi w innych kolorach np. delikatnej morskiej zieleni, brązie lub nawet czerni. Najważniejszym wyznacznikiem jest w tym przypadku naturalny wygląd i nienachalny efekt postarzenia.

Meble w stylu retro

Wielu osobom meble w stylu prowansalskim kojarzą się z aranżacjami retro. Zdecydowanie nie jest to błędne myślenie i to nie tylko ze względu na charakterystyczne postarzenie drewna. Szafki, komody czy też stoły z oferty sklepu online Boutique Pierrot są stylizowane na meble z minionej epoki. Niemal nieodłącznym elementem prowansalskiego wyposażenia są ozdobne, często lekko wygięte nóżki, które można spotkać właśnie w dziale z meblami retro.

Ponadto mile widziane są zdobienia z motywami roślinnymi i subtelne rzeźbienia. Warto jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu do np. mebli barokowych w stylu prowansalskim nie ma mowy o nadmiernym przepychu. Wszystkie dekoracyjne elementy mebli są naprawdę delikatne, co jedynie dodaje im elegancji. Skromny design pozwala na wprowadzenie do salonu licznych dekoracji, które są bardzo ważnym elementem wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here