Nauka języków obcych to dla wielu osób problem, który wynikać może z różnych przyczyn – zbyt późnego rozpoczęcia edukacji, braku wystarczającej motywacji czy też chęci szybkiego osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Tymczasem nauka języka wymaga cierpliwości oraz sumiennej pracy. Co sprawia największe trudności w zgłębianiu tajników obcej mowy i jak sobie z nimi poradzić?
Co sprawia najwięcej problemów w nauce języka?
Wracając do czasów nauki szkolnej, większość z nas wspomina przede wszystkim trudności związane z nauką czasów oraz części mowy. Te pierwsze, nawet w języku angielskim, są dość zróżnicowane i wymagają zrozumienia wielu reguł. Drugie natomiast mogą się mylić, szczególnie w sytuacji, gdy nie zrozumiemy logicznych powiązań i zasad związanych z tworzeniem oraz odmianą wyrazów. Przymiotniki, zaimki, przyimki, a w szczególności czasowniki sprawiają, że nauka języka hiszpańskiego czy francuskiego bywa prawdziwym wyzwaniem.
Trudności sprawia też często rozumienie słuchanego tekstu i oczywiście mówienie – szczególnie wtedy, gdy nie stosujemy języka obcego w praktyce. Co zrobić, aby poradzić sobie z tego typu problemami i uczyć się efektywniej?
Pokonujemy trudności w nauce języków obcych – krok po kroku
Chcąc efektywnie uczyć się języka obcego niezbędne są przede wszystkim sumienność i cierpliwość. Powinniśmy podzielić naukę na kilka etapów, w trakcie których osobno będziemy uczyć się czasów, części mowy, a także czytania i słuchania ze zrozumieniem. Nie bez przyczyny w szkole uczono nas tematycznych słówek – dzięki temu łatwiej je zapamiętać i z powodzeniem wykorzystać w przyszłości.
Systematyczność sprawi, że nauka języka francuskiego czy włoskiego – choć powolna – będzie skuteczna, a to jest najważniejsze. Jak jeszcze pokonać barierę językową?
Po pierwsze – obcowanie z językiem obcym na co dzień
Jeżeli chcemy uczyć się języka obcego skutecznie, musimy mieć z nim styczność tak często, jak to tylko możliwe. W ten sposób stanie się on dla nas naturalny, a do tego – chcąc nie chcąc – poznamy wiele nowych słów, zwrotów i łatwiej będzie nam posługiwać się obcą mową. Warto przede wszystkim czytać książki w języku obcym, oglądać obcojęzyczne filmy. Nauka języka włoskiego czy niemieckiego będzie też skuteczniejsza, rozmawiając z osobą, dla której jest to rodzima mowa. Warto skorzystać z Internetu i spróbować porozmawiać z native speakerem.
Po drugie – próba rozumienia reguł, a nie ich zapamiętanie
„Wkuwanie” reguł podczas nauce języka hiszpańskiego czy nawet angielskiego mija się z celem. Kluczem do efektywnej nauki jest zrozumienie reguł, jakimi rządzą się czasy czy części mowy – warto więc skupić się na temacie i próbować logicznie wytłumaczyć sobie to, jak powstają poszczególne wyrazy czy zwroty.
Po trzecie – pomoc specjalisty
Wielu z nas ma opory przed skorzystaniem z pomocy, jednak w przypadku nauki języków obcych może być ona niezbędna. Najlepiej zgłosić się do wykwalifikowanego lektora, który podejdzie do nas w pełni indywidualnie, wyjaśni wszelkie zawiłości i stworzy taki plan, dzięki któremu możliwe będzie zgłębienie tajników obcej mowy.