Osoby, które chcą poszerzać swoje kwalifikacji i umiejętności mają bardzo duże możliwości. Mogą oni uczestniczyć w kursach czy szkoleniach dokształcających. Prowadzone są one zarówno w formie stacjonarnej, jak i on-line. Nie ma jednak co ukrywać, że udział w takich wydarzeniach potrafi sporo kosztować. Średni koszt szkolenia jednodniowego to ok. 400 zł, za dwudniowy kurs trzeba już zapłacić ponad 800 zł. Jednak płatne szkolenia to nie jedyna opcja. Znakomitą okazją do rozwoju zawodowego i osobistego są również bezpłatne szkolenia. Mogą one obejmować tematykę biznesową oraz rozwoju osobistego. Zobacz, gdzie szukać darmowych szkoleń.
Darmowe szkolenia on-line
Szeroki wybór bezpłatnych szkoleń jest na rynku kursów on-line. Darmowe webinary organizowane są przez wiele firm, blogerów czy liderów opinii. Aby je odnaleźć, nie trzeba udawać się do Urzędu Pracy czy zbytnio wysilać – informacje o darmowych webinarach można odnaleźć na fan page’ach marek czy blogerów. Jeżeli chce się otrzymywać informacje o darmowych kursach, warto również się zapisać do newsletterów firm, które działają w branży, którą jesteśmy zainteresowani.
Inwestycja w kadry – darmowe szkolenia stacjonarne
O darmowych szkoleniach w formie stacjonarnej można dowiedzieć się z rządowej strony inwestycjawkadry.pl. Strona prowadzona jest przez PARP i można tam znaleźć kursy płatne oraz bezpłatne. Najczęściej są one finansowane ze środków unijnych na terenie całego kraju. Informacje o darmowych szkoleniach można też śledzić na innych portalach szkoleniowych. O doskonalenie zawodowe oraz kursy rozwoju osobistego, warto również zapytać w lokalnych Urzędach Pracy.
Social media, a darmowe szkolenia
Dla tych, którzy wolą poszukiwać darmowych szkoleń w internecie pomocne mogą być social media. Informacje o nich umieszczane są przez marki na LinkedIn, GoldenLine oraz Facebooku. Na Facebooku warto dołączyć do grup, które zrzeszają informacje o wydarzeniach w dany mieście oraz grup typu darmowe szkolenia. Ilość umieszczanych tam informacji jest bardzo duża, dlatego też, aby wyszukać to odpowiednie dla siebie, trzeba wykazać się sporą cierpliwością oraz umiejętnością wyszukiwania informacja.
Dlaczego warto uczestniczyć w darmowych szkoleniach?
Bezpłatne szkolenia to znakomita okazja do poszerzenia swojej wiedzy oraz rozwoju kompetencji. Ich szeroka tematyka pozwala zadbać zarówno o rozwój kompetencji miękkich, jak i twarde umiejętności.
Bezpłatne szkolenia pozwalają uczestniczyć w zajęciach związanych ze swoją karierą zawodową, jak i tych, które realizują hobby czy pozwalają na przebranżowienie.
Korzystanie z darmowych webinarów pozwala również poznać case study i praktyczne aspekty działalności danej branży. Zazwyczaj są one prowadzone przez ekspertów, posiadających dużą wiedzę z danego zakresu.
Darmowe szkolenia a zgoda pracodawcy
Należy pamiętać, że jeżeli jest się zatrudnionym na etacie na uczestnictwo w darmowym szkoleniu, należy uzyskać zgodę pracodawcy (jeśli odbywa się ono w godzinach pracy). Jej przyznanie jest uwarunkowane zakończeniem cyklu kształcenie określonym rodzajem egzaminu lub dyplomu/certyfikatu potwierdzającego zdobycie uprawnień zawodowych. Takie przepisy wynikają z art. 106 kodeksu pracy. Wymiar urlopu, który można przeznaczyć na uczestnictwo w szkoleniach to 6 dni dla nauki kończącej się egzaminem eksternistycznym oraz 21 dni dla studenta ostatniego roku studiów (w tym wypadku urlop ma być przeznaczony na przygotowanie pracy dyplomowej).