Znalezienie pracy to nie lada wyzwanie. Konkurencja na rynku jest ogromna, istotą jest zatem rozwaga i zaangażowanie. Kończąc studia (nawet najlepsze), absolwent nie dysponuje żadnym doświadczeniem zawodowym. W podobnych okolicznościach, trudno o szybki angaż. W jaki sposób znaleźć pracę (pierwszą i nie tylko)? Gdzie szukać ogłoszeń dotyczących zatrudnienia? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Ogłoszenia, anonse, oferty

Praca sama do nas nie przyjdzie, to my musimy wyjść jej naprzeciw. Istotnym podkreślenia jest fakt, że ciekawe ogłoszenia/oferty można znaleźć w miejscach dostępnych dla wszystkich (m.in. w prasie, lokalnej telewizji, radiu, na tablicach ogłoszeń oraz w Internecie – również na modnych portalach społecznościowych).

CV i LM (czyli elementy, bez których nie zdobędziemy wymarzonej pracy)

Jeśli kandydat zamierza aplikować na dane stanowisko pracy, powinien dysponować listą niezbędnych dokumentów rekrutacyjnych. Do najbardziej pożądanych pism/dokumentów należą:

• Curriculum Vitae (CV/życiorys),
• list motywacyjny (LM).

Curriculum Vitae

„Dobrze” zbudowane Curriculum Vitae musi zawierać dane osobowe, wykształcenie kandydata, doświadczenie zawodowe, adnotację na temat odbytych kursów i szkoleń, umiejętności oraz zainteresowania. Wartym podkreślenia jest fakt, że CV pretendenta do danego stanowiska, powinno wyróżniać się na tle konkurencyjnych. Chcąc zabłysnąć w oczach pracodawcy, kandydaci umieszczają w swoich życiorysach następujące informacje:

– fakt posiadania prawa jazdy,
– informację dotyczącą znajomości języków obcych (nie tylko angielskiego bądź niemieckiego, ale również języków niszowych, w tym: fińskiego, japońskiego, chińskiego itp.; aby móc szlifować język obcy, warto wyjechać do pracy jako Au Pair),
– informację na temat znajomości obsługi programów komputerowych,
– informację na temat stażu odbytego w międzynarodowej korporacji.

Uwaga!

Im więcej informacji dodatkowych, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania pracy.

List motywacyjny (LM)

List motywacyjny nie może być wierną kopią życiorysu (tzn. nie powinien zawierać takich elementów jak: data ukończenia szkoły bądź data ukończenia nauki na wyższej uczelni, nazwa firmy/firm itp.). List motywacyjny stanowi uzupełnienie Curriculum Vitae i podobnie jak CV, powinien być pozbawiony błędów i niedociągnięć (w tym błędów: ortograficznych, stylistycznych oraz interpunkcyjnych).

Jak zdobyć swoją pierwszą pracę?

Osoby bez doświadczenia zawodowego muszą liczyć się z szeregiem trudności. Przyjęło się, że pierwszą pracę (i nie tylko pierwszą) można dostać wyłącznie po znajomości. Fakt? Mit? Nie będziemy z tym polemizować. Będąc studentem bądź absolwentem wyższej uczelni, powinieneś skupić się na priorytetach. W pierwszej kolejności musisz być ukierunkowany na cel. Ważne jest również, aby być w stałym kontakcie z ewentualnym pracodawcą (warto dzwonić oraz wysyłać maile). Częste telefony i wiadomości od kandydatów, świadczą o ich determinacji.

Aby zdobyć swoją wymarzoną i – co istotne, pierwszą pracę, należy:

• określić własne cele (tj. przemyśleć, czym naprawdę chcemy się zajmować),
• „walczyć” o staż w dużej korporacji (np. międzynarodowej),
• brać udział w licznych konkursach (udział w konkursie daje bowiem możliwość bliższego poznania potencjalnego inwestora),
• korzystać z Internetu, nowoczesnych technologii oraz portali społecznościowych,
• zadawać pytania rodzinie i przyjaciołom (być może ktoś z Twojego otoczenia, posiada szereg cennych kontaktów),
• korzystać z wolontariatu (warto wiedzieć, że pracodawcy zwracają uwagę na fakt, czy kandydaci podejmują różnego typu inicjatywy),
• działać w organizacjach pozarządowych bądź studenckich (np. AIESEC),
• zbudować profesjonalne Curriculum Vitae oraz rzeczowy list motywacyjny (LM to odpowiedź na jedno stanowisko pracy, nie należy wysyłać go do każdej firmy; istotne jest również, aby nie zapełniać życiorysu „czymkolwiek”; „dobre” Curriculum Vitae – zwłaszcza w przypadku niedoświadczonego kandydata, powinno zmieścić się na jednej stronie A4),
• przygotować się do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak dostać pracę bez doświadczenia zawodowego?

Osoby bez doświadczenia (a w szczególności studenci, absolwenci oraz jednostki chcące zmienić dotychczasową branżę) mogą próbować swoich sił na obecnym rynku zatrudnienia.

Uwaga!

Najważniejszą kwestią w trakcie poszukiwania pracy jest gotowość do działania oraz chęć rozwijania indywidualnych pasji.

Nie masz doświadczenia? To nic. Aby (w przyszłości) móc cieszyć się z nowej pracy, pretendent do stanowiska powinien:

• być przekonujący w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej,
• być gotowy na ewentualną przeprowadzkę (nawet do innego kraju/miasta),
• zdecydować się na staż zawodowy (może również wybrać kurs, szkolenie bądź warsztaty),
• wypowiadać się w sposób pewny i zdecydowany (w trakcie rozmowy o pracę unikajmy zdań typu: „Chciałbym”, „Spróbuję”, „Może mi się uda” itd.),
• podkreślać, że jest zmobilizowany oraz chętny do podjęcia zatrudnienia.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak napisać CV?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here