specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Zapewnienie ochrony cennym firmowym danym jest priorytetem każdej firmy. Właśnie dlatego jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników jest specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Przed wyborem zawodu w IT warto sprawdzić, czym zajmuje się taka osoba i ile zarabia.

Czym zajmuje się specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to osoba zajmująca się ochroną firmowych danych. Do zadań takiego pracownika należy wdrażanie procedur i narzędzi służących do obrony przed atakami hakerskimi, monitorowanie podjętych działań i ich regularne aktualizowanie. Tacy pracownicy zajmują się ponadto wyszukiwaniem luk w już istniejących zabezpieczeniach.

Do zadań speca od cyberbezpieczeństwa należy także zapobieganie przypadkowym wyciekom danych, nieautoryzowanym dostępom i nadawanie uprawnień poszczególnym pracownikom. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa często proszeni są także o organizowanie szkoleń w zakresie ochrony danych firmowych dla pozostałych pracowników.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – wymagania pracodawców

Jak zostać specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa? Wśród najważniejszych kompetencji na tym stanowisku na pierwszym miejscu należy postawić otwartość na uczenie się nowych umiejętności. Hakerzy bezustannie wymyślają i usprawniają sposoby, dzięki którym zyskują niepowołany dostęp do danych. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, tak jak oni, musi więc aktualizować swoją wiedzę, by im dorównać i przeciwdziałać ich akcjom.

Na tym stanowisku niezbędna jest znajomość języków programowania. W ofertach pracy często pojawiają się m.in. JavaScript, TypeScript i Python. Kandydat do pracy powinien też wykazywać się wiedzą na temat obsługi programów do monitorowania ruchu w internecie, narzędzi szyfrujących i oprogramowania antywirusowego.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to także osoba biegle posługująca się językiem angielskim. Choć nie jest to wymóg wyjątkowy w branży IT, warto zwrócić na to uwagę, nie tylko ze względu na technologiczną terminologię. Pracownicy odpowiedzialni za ochronę danych przedsiębiorstwa przygotowują raporty dotyczące wykrytych zagrożeń, podjętych działań i propozycji ich poprawy.

Jak zostać specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa?

Osoby zainteresowane wyuczeniem się tego zawodu mogą skorzystać ze zorganizowanych kursów. Prowadzą je zwykle prywatne szkoły przygotowujące do pracy w różnych obszarach IT. Częstą formą szkolenia są zajęcia zdalne z wykładami na żywo. Dodatkową pomocą dla słuchaczy są wysyłane mailowo materiały szkoleniowe.

Wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa można także zdobywać samodzielnie. W internecie jest wiele kursów i programów, które pozwalają poznać podstawy tego zagadnienia. Pamiętać jednak trzeba, że to może nie wystarczyć. Kursy w profilowanych szkołach często umożliwiają zdobycie certyfikatów, które ułatwiają wyróżnienie się w gronie kandydatów do pracy.

Wielu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa to osoby już pracujące w IT. Szkolenia z cyberbezpieczeństwa są więc też dobrym sposobem na przebranżowienie. Takim specjalistom jest łatwiej, ponieważ mają już wiedzę znacznie przekraczającą umiejętności adepta stawiającego pierwsze kroki w tej branży.

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje się obecnie, niezbędne jest zdobywanie wiedzy na własną rękę. Dodatkowe materiały znalezione w sieci pozwalają poszerzyć zagadnienia poruszane na kursach. W ten sposób przyszły specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ćwiczy też regularność w aktualizowaniu swoich umiejętności.

Jak pracuje i ile zarabia specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?

Praca na tym stanowisku często wiąże się z nieregularnym grafikiem. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą być zobligowani do pracy w systemie zmianowym. Atak hakerski, przypadkowy wyciek danych i inne zagrożenia zdarzają się o każdej porze doby.

W zamian za dużą odpowiedzialność i pracę o różnych porach pracownik może liczyć na wynagrodzenie sięgające na etacie od 10 000 do 15 000 zł brutto na stanowisku juniora i 15 000-20 000 zł brutto na pozycji seniora. W przypadku B2B kwoty te są jeszcze wyższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here