kiedy zalozyc wlasna firme

Decyzja o założeniu własnej firmy jest jednym z tych trudniejszych życiowych wyborów. Osoby, które myślą o przejściu na swoje, boją się czy sobie poradzą i czy firma nie splajtuje po kilku miesiącach działalności. Strach ten sprawia, że wiele osób rezygnuje lub odkłada marzenia o własnym biznesie. Zdarzają się jednak sytuacje, że takie obawy są nieuzasadnione co więcej, założenie własnej działalności gospodarcze jest wymuszone przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa. Zobacz, kiedy opłaca się założyć własną firmę.

Kiedy prawo nas zobowiązuje

Każda osoba, która chce sprzedawać towary lub usługi przez dłuższy czas w sposób zorganizowany i profesjonalny jest zobowiązana do zarejestrowania działalności gospodarczej.  Jeżeli będzie ona podejmować działania bez formalnego otwarcia firmy, narażona jest na sankcje karne, w tym te finansowe.  Jako nielegalna firma może być przez urzędników poczytana długotrwała sprzedaż ubrań (nawet używanych) czy wykonywanie usług remontowych (nawet dla znajomych i rodziny).

Kiedy opłaca się założyć własną firmę?

Przez zarejestrowaniem własnej firmy w urzędzie trzeba jednak zastanowić się, czy to działanie będzie opłacalne. Najlepiej skontaktować się w tym celu z księgową lub kancelarią podatkową, która pomoże ustalić, jaka forma opodatkowania działalności będzie najkorzystniejsza oraz wyliczyć, jaki zysk zostanie właścicielowi po opłaceniu wszystkich podatków i składek.

jak zalozyc wlasna firme

Przed udaniem się na spotkanie koniecznie trzeba zrobić wstępny plan finansowy, który będzie mówił o tym, na jakie zarobki możemy liczyć.  Jeżeli okaże się, że przewidywany zysk jest wyższy niż z pracy na etacie lub równoważ się, warto zdecydować się na otwarcie firmy. Dzięki temu będzie można rozpocząć współpracę z większą ilością przedsiębiorstw, uzyskać dofinansowanie oraz wrzucić sobie w koszty firmy część wydatków związanych z wykonywaniem pracy.

Przed otwarciem firmy…

Zanim rzuci się etat i rozpocznie pracę na swoim, warto jednak odpowiednio przygotować się do tego kroku. Podstawą jest opracowanie biznes planu oraz budżetu przedsięwzięcia, przetestowanie produktu lub usługi, opracowanie procesu dystrybucji. Osoby, które mają taką możliwości, powinny na początku łączyć pracę na etacie z własną firmą. Pozwoli to sprawdzić, czy biznes będzie przynosił przychód oraz zagwarantuje, że ze stałej pensji będzie można inwestować w jego rozwój. Osoby posiadające własną firmę mogą również przejść na model zatrudnienia w oparciu o samozatrudnienie. Dzięki temu w powolnym, ale systematycznym tempie będą mogły rozwijać biznes i budować bazę klientów, którzy pozwolą na utrzymanie się po całkowitej rezygnacji z etatu.

czy oplaca sie zakaldac firme

Warto także pamiętać, że własna firma to ciężka praca, dużo poświęconego jej czasu i zaangażowania. Osoby, które chcą ją założyć skuszone wizją łatwych pieniędzy i mnóstwa wolnego czasu, powinny gruntownie przemyśleć swoją decyzję. Taka beztroska może skończyć się rozczarowaniem i straceniem większości oszczędności. Specjaliści radzą, aby otwarcia własnej firmy nie traktować jako ucieczki od nudnej i stresującej pracy, wymagającego szefa czy porannego wstawania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here