Wybór ścieżki kariery to jeden z tych z serii najważniejszych w życiu. Najlepiej byłoby, aby przyszły zawód, a co za tym idzie i ścieżka zawodowa były tożsame z wykształceniem i zdobytą edukacją. Niestety często tak nie jest. Coraz częściej można zaobserwować, że praca zarobkowa ma mało wspólnego z kierunkiem studiów czy też z planami przed nimi. Nie zawsze jednak tak musi być. Wielu osobom udaje się połączyć wykształcenie i pasje ze ścieżką kariery. Aby to jednak zrobić, należy być nie tylko konsekwentnym, ale i dobrze przemyśleć wybór ścieżki kariery. Jak to zrobić? Zobaczcie sami!
Testy predyspozycji zawodowych
Jeżeli nie wiesz, co chcesz robić w życiu i intensywnie zastanawiasz się jaka praca byłaby dla ciebie odpowiednia, na początek możesz sięgnąć po testy predyspozycji zawodowych. Są to testy psychologiczne, które zbadają twoją osobowość i powiedzą jakie zawody są ci najbliższe. Testy predyspozycji zawodowych można zrobić w Internecie lub też na spotkaniu z doradcą zawodowym. Polecanym przez specjalistów i wartym uwagi jest test MBTI, opracowany przez amerykańskich psychologów. Skupia się on na dominujących cech jednostki, które są przyporządkowywane do 16 typów osobowości występujących w danym społeczeństwie. Ważne, aby ich wyników nie traktować zero jedynkowo.
Próbuj różnych prac
Same testy predyspozycji zawodowych to jednak tylko teoria. Przy wyborze ścieżki zawodowej warto również postawić na praktykę. Specjaliści polecają, aby korzystać z różnych doświadczeń i eksperymentować. W tym celu warto przez kilka miesięcy pracować w różnych miejscach, na różnych stanowiskach i w różnych branżach. Dzięki temu będzie się miało okazję dowiedzieć co, tak naprawdę sprawia przyjemność w pracy i dzięki czemu czujemy się spełnienie. Takie doświadczenie pozwolą również dowiedzieć się jakich pracodawców powinno się poszukiwać. W tych poszukiwaniach trzeba być jednak świadomym i konsekwentnym pomoże w tym jasno określony cel.
Cel kariery zawodowej
Budując ścieżkę kariery, warto określić sobie cel, do którego się zmierza. Celem jest to, w jakiej sytuacji chce się być za X lat. Realizacja tego celu powinno się rozłożyć na etapy, które będą starannie zaplanowane. W swoich planach warto uwzględnić jakie umiejętności będą potrzebne do osiągnięcia celu oraz jakie wyrzeczenia będzie trzeba ponieść. W budowaniu celu kariery zawodowej pomoże uzupełnienie zdań: moje marzenia to/chcę osiągnąć/chcę być; moje wartości to/moje pasje to/ moje inspiracje to.
Mocne strony i zalety
Wybór ścieżki kariery powinien się opierać także na jasnym określeniu swoich mocnych stron oraz kwalifikacji i kompetencji, które już się posiada. Jeżeli nie umie się ich samodzielnie określić, o radę dobrze jest spytać innych – znajomych, rodzinę czy przyjaciół.
Etapu kariery zawodowej
W wyborze ścieżki zawodowej należy również pamiętać, że nie od razu Kraków zbudowano. Pierwsza praca będzie tą, która dopiero nauczy nas poruszać się po rynku pracy i w zawiłym świecie biznesu, nie od razu musi ona przynosić duże pieniądze i być tym wymarzonym stanowiskiem. Eksperci ds. planowania kariery podpowiadają, że pierwsza faza – czyli zdobywanie doświadczeń i kształtowanie się wizji przyszłości trwa do około 35 roku życia. Potem następuje dopiero czas na pierwsze podsumowania i konfrontacje z założonymi celami.